Hana Pokorná a její andělé

Šperky vytváří především ze stříbra v různých povrchových úpravách....

  • 24. 10. 2013 napsal admin Simona
  • medailonky
  • 5092x
  • 2  (+2 / -0)

Jeden z našich prodejců – vlastním jménem Hana Pokorná. Sama o sobě říká:

Šperky tvořím převážně ze stříbra, ale nevyhýbám se ani zlatu bílému a žlutému. Zlato je ve výrobě  snubních prstýnků a památečních šperků stálicí a těžko ho jiný materiál nahradí. Mezi mé další oblíbené materiály patří perly, minerály, korály a drahé kameny. Naleznete u mne šperky vytvořené na základě vlastního návrhu koncipované jako série nebo jednotlivé originály. Stříbrné šperky někdy opatřuji tmavou patinou, někdy se označují jako starostříbro. Velmi ráda experimentuji právě s povrchem šperku pomocí tepání, matování, smirkování …

Jak se stalo, že jste se stala šperkařkou?

Cesta to byla poměrně přímá. Po dokončení gymnázia jsem hledala školu, kde by byl více kladen důraz na práci rukou a tvořivost. Řemeslné zpracování drahých kovů mne zaujalo v nabídce škol a na jednu, která řemeslu zlatnickému vyučuje, jsem se přihlásila. Po třech letech jsem získala výuční list a mohu o sobě tedy tvrdit, že jsem zlatník. Ale stejně jako většina absolventů škol jsem úplně nevěděla, kudy dále jít. Nakonec jsem sebrala všechnu odvahu, vytvořila si doma pracovní místo a pustila se do práce. Bez důvěry a pomoci mých nejbližších by to bylo asi nereálné, nakonec jsme to však zvládli…já vytrvala a oni se těší z mých pokroků. Časem se má klientela rozrostla a nyní pracuji v profesionálně zařízené dílně v Praze, kterou sdílím s dalšími zlatnicemi.

Co Vás inspiruje?

Inspirace je všude kolem nás, jen se na ni musíme umět trochu naladit. Ty nejlepší nápady vznikají jakoby lusknutím prstů, jiné zase přicházejí nad papírem s tužkou v ruce po bedlivých úvahách. V mé tvorbě je velmi zřetelný obdiv k přírodě. Vždyť i mé kolekce jsou takto koncipovány…motýlí, Čtyřlístky pro štěstí, Blooming pearl (Kvetoucí perla), Vážky…

Mám ráda i jasné tvarosloví, to se objevuje například v kolekci Kolečka. Nemůžu opomenout kolekci Andílků, u níž je motiv anděla zpracován v různých variacích a tato kolekce je má nejoblíbenější a stále se rozrůstá.

Vyrobila jste někdy něco, s čím jste se nechtěla rozloučit? Co to bylo?

Přemýšlela jsem, že si ponechám některé šperky s jedinečnými minerály, ale pak jsem je nakonec poslala do světa. Andílka a motýlkové náušnice mám ve své šperkovnici a velmi ráda nosím prsteny. 

Co děláte, když zrovna nepracujete?

Ráda trávím čas v přírodě nebo klidně i v kuchyni při experimentování nad jídlem. Nejsem velký sportovec, ale vzhledem ke strnulé pracovní pozici je příjemné se trochu hýbat na čerstvém vzduchu.  Česká krajina je krásná a máme ji velmi rozmanitou. Pak také miluji výlety do velkých evropských metropolí se svébytnou kulturou.

Kdybyste nebyla šperkařkou, čím byste chtěla být?

Určitě bych chtěla zůstat u tvořivého povolání. Lákala by mne architektura. Šperky se předávají po generace a stejně tak domy mají přetrvat naši éru.

Děkujeme za rozhovor. Tvorbu Hany Pokorné si můžete prohlédnout zde.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.