Pracuj směle, ale s rozvahou…

Za nickem LAPA se skrývají hned dva muži. Vladimír a Pavel (otec a syn). Laďa + Pavel = LAPA. Oba jsou truhláři a věnují se kromě uměleckořemeslné výroby také restaurování starožitného nábytku a výrobě dárkových předmětů. Dnes ale vyzpovídáme jenom Vladimíra, vyučeného uměleckého truhláře. Už o něm vím, že je to člověk sdílný, upřímný i zábavný, který dokáže být optimistický a pozitivní za každých okolností. Tuším, že náš dnešní rozhovor bude velmi příjemné čtení.

  • 4. 4. 2016 napsal admin radka a lapa
  • medailonky
  • 1827x
  • 3  (+3 / -0)

Co vás přivedlo k práci se dřevem? Jak dlouho se jí věnujete? Dělal jste v životě i něco jiného?

K práci se dřevem mne asi přivedla v útlém dětství výroba různých „zbraní“ potřebných k pouličním bojůvkám. Doma na stolařském ponku mého otce vznikaly zbraně všeho druhu, později to byla výroba různých drobných děl a dárků pro blízké a kamarády. Při rozhodování čemu se věnovat po škole bylo jasné, že práce se dřevem bude mou celoživotní náplní.

Vyučil jsem se v Uměleckých řemeslech a moc rád na učňovská léta vzpomínám. Prima kolektiv, jedineční a vynikající vedoucí s mistrem a mimo fakt, že byli velcí odborníci na řemeslo a bylo se od nich hodně co naučit, vycházeli nám vstříc a umožňovali nám vytvářet různé drobné výrobky, dárky a cokoli jiného do domácnosti, což vedlo k našemu zdokonalení v řemesle. Radou i ukázkou. Období Vánoc a různé oslavy, to bylo často ve znamení výroby dárků… A to nás nesmírně bavilo.

Vlastně se své uměleckořemeslné práci věnuji od vyučení až do současnosti. Dvouletou „odmlku“ od řemesla jsem neměl ani na vojně. Po večerech jsem někdy, když bylo špatné počasí a na pivko se nechtělo, maloval různé návrhy výrobků, intarzií, a tento můj koníček a občasná „díla“  byly dokončeny v místní dílně do požadované podoby.

Věnujete se restaurování a opravám starožitného a intarzovaného nábytku. Kromě toho máte v nabídce i drobnější dárkové předměty, které najdou vaši zákazníci i na Simiře, mezi nimi dominují kouzelnické hůlky. Jak vás napadlo je vyrábět?

Mimo truhlářskou práci se věnuji i výrobě drobných dárkových předmětů, které si většinou sám navrhnu, ztvárním myšlenku, představu, zapracuje fantazie, a je někdy i nečekaně zrealizovaná nabídka  k jakékoli příležitosti. Někdy je až zajímavé, co vše se dá vyrobit při takové náhodné tvorbě. Baví mne i s  nadšením se vrhnout do nové a nepoznané výroby. A to jsou také docela zajímavé řemeslné momenty!

Kouzelnické hůlky, to byla taková velká náhoda…

Telefonicky se ozval zájemce s poptávkou na výrobu kouzelnické hůlky. Do té doby jsem hůlkám nevěnoval velkou pozornost. Po tomto dotazu mi to nedalo, dle požadavku jsem hůlku vyrobil a po zdařilé „kouzelné“ akci při osobním jednání pozoroval nadšeného a spokojeného zákazníka. A co může víc nadchnout řemeslníka, než pochvala dobře odvedené práce a informace, že podobný sortiment je téměř nemožné sehnat…?

Zkušebně jsem vyrobil menší sérii podobných hůlek i s úložnými kazetami, nabídl na nějaké servery, a pak už se to pomalu začalo rozjíždět. Hůlky vyrábím různých tvarů a z rozmanitých materiálů, libovolné odstíny a velikosti. Je to pohodové a prímové odreagování, taková adrenalinová  třešinka na dortu, když si odskočím od celodenní práce a mohu tvarováním, soustružením, různým opracováním vyrobit  jakýkoli výrobek, třeba tu hůlku, a to dle svých, a nebo zákazníkových představ. Někdy nechám dláto jen tak volně pracovat, zaimprovizuji, upustím od myšlenky a představy a rázem je jiný tvar, zase něco nového, originálnějšího…

Několik hůlek jsem vyrobil do zahraničí, ale většinou zůstávají u nás. U nás je přece jen nutno hodně změnit, no a kouzelné hůlky které vyjdou z naší dílny by tomu mohly napomoci, snad… Usmívající se

Ještě si nejsem jistý jejich kapacitním využitím, ale možná… časem…? Budu testovat Usmívající se

V jednom ze svých e-mailů  jste mi napsal, že se to již blíží a co nevidět nastanou podvečerní rybolovné výlety k vodě, nádherná svítání u rybníka při zpěvu vodního ptactva, žabích koncertů a pak jste jen tak mimochodem podotkl, že můj manžel je určitě také rybář. Divila jsem se, jak jste na to přišel (rybář je a u vylovené rybky máme vždy radost z jeho úspěchu) a vy jste odpověděl: „Mám přece spoustu kouzelných hůlek, ale ta jedna je jen má nejlepší a tu si hlídám, ta mi hodně věcí prozradí a někdy se až divím, co všechno.“ Jak je to tedy s vaším čarováním? Co všechno vám vaše hůlka prozradí?

Kdo za svítání a nebo v podvečer občas zajde do přírody, na ryby, posedí u táboráku, a nebo jen tak, ví o čem je řeč. Krásná tichá příroda u rybaření, s ním i spojený adrenalin, nádherné ptačí zpěvy, to je neskutečný balzám na tělo i duši. Léčivé zklidnění od každodenního shonu, pracovního vytížení, občasného stresu, prostě při rybaření si člověk srovná myšlenky,  je to nepředstavitelně pohodová relaxace.

Jo, a jak jsem vlastně přišel na vašeho manžela, coby rybáře. To jsem jednou navečer přijel z rybaření, a protože to nebyl zrovna můj úspěšný den, sednul jsem si krátce k PC. Vzal jsem si svou oblíbenou hůlku, koukám, prohlížím, kroužím, chvíli zkouším čarovat, nic se neděe, a tak jsem ji opatrně položil na poličku.

Dívám se na internet, pak kliknu na Facebook, a někdo mi opět poslal nějaké hry, abych se prý zapojil. Tak to už jsem nevydržel a po tom odpoledním zklidňujícím relaxu na rybách jsem bouchl do stolu, až PC poskočilo. Hůlka spadla, a jak jsem se pro ni ohýbal, zavadil jsem loktem o klávesu a naskočil mi tam nějaký rybář i se svojí rodinkou u vody. Koukám a pak jsem si vlastně uvědomil, že ta hůlka přece jen něco kouzelného ukázala, a že v sobě cosi bude mít skrytého. Následně jsem zjistil, že je tam u vody  nějaký neznámý pan rybář s dítkem, a se svou paní, Radkou…Takže, jistě je kouzelná, a jsem o tom přesvědčený…Usmívající se

No, a co že mi hůlka kouzelná vše prozradí? To vím jistě, že letos mi prozradí hodně, popravdě a docela brzy…

Už několik roků si na Velikonoce dávám „předsevzetí“, že na ty naše ženy použiji v tento krásný sváteční den (pro ženy prý inkriminovaný) jednu ze svých oblíbených kouzelných hůlek. A to by v tom musel být čert, abych se nedozvěděl něco zajímavého, veselého, a nějaký drb, který prostřednictvím mé kouzelné hůlky bude sdílený zrovínka při tomto tradičním švihání Usmívající se

Umí čarovat všechny vaše hůlky nebo jde to spíš o to, kdo je drží v ruce?

Čarovné jsou všechny, ale samozřejmě záleží na osobnosti člověka, který má v sobě tu čarovnou sílu a odhodlání které podpoří kouzelný efekt, a ten se projeví v tom správném okamžiku…a hlavně - nečekaně…

Kdybyste měl čarovnou hůlku, která splní každé přání, co byste si přál?

Co by se týkalo pracovního kouzelného přání, tak snad aby má kouzelná hůlka zavěšená v dílně do každého mého výrobku vdechla kousíček toho magického ducha, aby každého svým vzhledem a zpracováním stále oslovoval, přinášel radost a potěšení. Aby na mé práci a také na výrobcích ostatních ze Simiry bylo vidět sdílené nadšení a entuziasmus, se kterým se fantasticky  pracuje, a aby vždy byl cítit ten kousek srdce, které do své práce každý vloží.  

Na hůlce, která splní každé přání, už nějaký čas pracují.

Pokud se mi tenhle husarský kousek podaří, nejsem si jistý, že se s tímhle přátelům  Simiry i ostatním známým svěřím. Myslím si, že právě tahle informace by nebyla tou nejšťastnější, kterou bychom chtěli všichni slyšet…(snad pouze ženy).

Vlastnit kouzelné hůlky, které splní každé naše přání, to bychom chtěli jistě všichni. Záleží ale na nás, na „skromnosti“ našeho přání a míře jeho splnitelnosti. Čarovnou hůlkou bych moc rád splnil přání nám všem na Simiře, mým přátelům,  blízkým, fanouškům, aby se dařilo vše a ke spokojenosti, ať už v pracovním, a nebo osobním životě. A vždy ve zdraví! Práce aby bavila a nebyla pouze ona naplněním našich pěkných dnů, ale abychom si užívali i jiné a romantické chvilky pro naše posílení a s nadšením jsme se opět  pustili do svého dalšího díla.

Existuje něco, co vás dokáže spolehlivě naštvat?

Má profese mne naučila maximálnímu soustředění a trpělivosti. Slovo „naštvat“ je mi téměř neznámé. To se týká pracoviště Usmívající se.Občas se někdo podiví nad trpělivostí a vytrvalostí, s jakou se dá pracovat. Určitě to ale nejde u této profese jinak. Usmívající se Velmi často jsou to mravenčí postupy, manipulace s drobnostmi a nějaká špatná či vzteklá chvilka by přivodila dost problémů. Především „boucháním“ do ponku. Usmívající se

Naštvat se …jedině snad, když se mi jednou za x roků stane neuvěřitelná věc: zatloukám malý hřebíček, no a ťuk do prstu! A podruhé, a potřetí odcházím, to je fakt k naštvání. Pak prý “profík“.  Smějící se

Co vám naopak vždycky přivodí dobrou náladu, jak relaxujete a odpočíváte, pokud zrovna netvoříte?

Prima náladu mi vždy pozvedne, když něco pěkného vyrobím, kouknu na to a mám radost, že jsem měl odvahu se do toho pustit a se zdarem je hotovo. Někdy jsou to totiž  kroky do neznáma, když se pustím do výroby něčeho, co je poprvé. I při dobré představivosti to často zákazníkovi není možné definovat, jak výrobek bude vytvarovaný, jaký bude mít design. Vlastně se zákazníkem někdy „vypipláme“ hodně pracně něco z myšlenky, se kterou se dostaví.

Fajn náladu navodí i příjemný zákazník, se kterým se dá popovídat o práci a nebo o čemkoli jiném.

Koníčky také nějaké mám, vždyť „nejen prací živ je člověk“, znáte to?

Občas rybařím, to je příjemné posezení u vody, i když někdy s negativním výsledkem. Ale po rybářsku - čas u vody není vůbec promarněný, to se jeví pouze těm ostatním! Takže relaxaci  u vody jen doporučuji!

Můj velký kamarád je i foťák, a kde je nějaká příležitost, především rodinné a nebo i kulturní akce, jsem tam přítomen. Pro dobrý snímek jsem ochoten i přes plot skočit Usmívající se Pracovní fotodokumentace se už dávno stala mým pořádným koněm i nutností. Někdy mi to připadá, že focení mne dost pohlcuje.

Trumpeta, heligonka, „sborový zpěv“ při rodinných sešlostech, i to je moje srdeční záležitost Usmívající se Tyhle celoživotní záliby provozuji dle příležitostných akcí a hlavně moc rád.

 Je něco, co byste chtěl našim čtenářům ještě vzkázat?

Vaše čtenáře bych chtěl moc pozdravit. Vzkázat touto cestou, aby se jim stále dařilo vyrábět  takové krásné a hodnotné výrobky a dárečky, které přináší radost a potěšení jak dárci, tak obdarovanému Usmívající seAby své nádherné věci tvořili s láskou, která by z nich vyzařovala.

I po dlouhých letech, když se na jejich krásný výrobek někdo podívá, aby ho oslovoval.

Dovolím si vám sdělit krásný fakt, který poslední roky u svého řemesla s potěšením pozoruji:

Mladí lidé k nám dochází s poptávkou po renovaci dávno zapomenutých a znovu objevených drobnějších věcí a nebo i nějakého staršího nábytku, které zdědili po prarodičích.

Vidím v tom krásný symbol a kus úcty k našim předkům.

                                                 To je podle mne to krásné kouzlo.

               Přeji všem uměleckého tvůrčího ducha, hodně pevného zdraví a lásky.

                                                                        lapa

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.