Ať víte, u koho nakupujete! Pomáhejte dárkem.

V rámci projektu podporujeme prodej výrobků z chráněných dílen, neziskových organizací, charitativních organizací a od lidí, kterým nepříznivá zdravotní situace znemožnila uplatnit se na běžném trhu práce. Dnes jsme se rozhodli vyzpovídat paní Ivanu Stoupovou, která na www.simira.cz působí pod jménem „ivunka“. Proč se přidala k projektu „Pomáháme dárkem“ a jaký je její životní příběh?

  • 15. 6. 2017 napsal admin radka
  • medailonky
  • 892x
  • 2  (+2 / -0)

Ivana Stoupová pracovala 23 let jako učitelka a to do doby než jí lékaři sdělili diagnózu: roztroušená skleróza.  Výrobu šperků nad sklářským kahanem brala z počátku jako psychoterapii. Avšak poté, co svými výrobky obdarovala snad všechny kamarádky, si pořídila živnostenský list. 

1)     Naši čtenáři už vědí, že jste bývalá učitelka. Můžete to trochu rozvést? Kde jste učila, jaké předměty jste učila a bavilo vás to?

Učit mne bavilo, vždycky jsem měla štěstí na žáky a studenty kvůli kterým to „stálo za to“. Učila jsem matematiku a německý jazyk na základní i střední škole, na učilišti a na vyšší odborné škole. Stále jsem s některými bývalými studenty v kontaktu a je to moc prima.

 2)     Jaké byly vaše první pocity, když jste zjistila, že trpíte roztroušenou sklerózou?

 Vzhledem k tomu, že jsem půl roku měla hodně nepříjemné zdravotní obtíže, které nebyly nijak řešeny a bylo na mne pohlíženo jako na hypochondra, byla to na jednu stranu skoro úleva, když se konečně začalo s léčbou, ale na druhou stranu to byl samozřejmě šok. Také proto jsem se rozhodla pracovat jako dobrovolnice v programu „peer to peer“ pro pacienty s roztroušenou sklerózou, abych pacientům se stejnou diagnózou usnadnila se s touto diagnózou vyrovnat a předala nějaké své zkušenosti.

 3)     Bylo pro vás rozhodnutí skončit s původním povoláním těžké?

 Byla jsem téměř rok v pracovní neschopnosti, kterou jsem dvakrát přerušila a nastoupila do práce, potíže se však vždy po pár týdnech vrátily. Neurolog mi řekl, že práce učitelky pro mne není vhodná z hlediska vysoké koncentrace infekcí i stresu. Díky velké podpoře svého manžela jsem se rozhodla rozvázat pracovní poměr a ztratit tím určitou jistotu pravidelného měsíčního příjmu, ale bylo to nutné rozhodnutí. Měla jsem tehdy jako třídní učitelka na střední škole skvělou třídu, díky které mám pocit, že má pedagogická kariéra měla krásný závěr a budu na ni v dobrém vzpomínat.

 4)     Omezuje vás RS v běžném životě a ovlivňuje nějak vaši tvorbu? Mezi příznaky nemoci je často uváděno mravenčení a snížení citlivosti v rukou a výroba vinutek nad sklářským kahanem musí být s podobnými potížemi velmi náročná.

 RS je specifické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém a příznaky se případ od případu liší. Pravidelně cvičím, změnila jsem stravovací návyky. Procvičování jemné motoriky je velmi doporučováno a já tedy procvičuji. Myslím, že je důležitá i motivace, výroba vinutých perel pro mne znamená činnost, na které jsem už téměř závislá, když pár dní nemohu vinout, strašně mi to chybí. Již delší dobu toužím po kyslíkovém hořáku s oxygenerátorem, toto léto jsem se rozhodla si ho konečně pořídit a optimisticky věřím, že na něm budu moci hodně dlouho vinout. Určité nepřesnosti samozřejmě při mé výrobě vznikají, ale to považuji za přednost ruční práce, dokonalé věci dělají stroje, v nedokonalosti je krása.

Lidé s touto diagnózou nesmějí přemáhat únavu, ani to moc nejde, proto je dobré, když si mohu sama určovat svůj program.

 5)     Kde hledáte inspiraci?

 Chodím často do přírody. Zalesněný kopec máme nad domem a jsem tam téměř denně. Příroda je nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Bydlíme v Povltaví a voda v kombinaci s kameny je často inspirací pro mé šperky. Jako věřící člověk jsem přesvědčena, že máme na Zemi proto tak krásně, abychom se z toho mohli radovat. Připadá mi trochu zbytečné omezování přípustných barev na „důstojné odstíny šedi“, když máme takové množství nádherných barev, které nás mohou každý den povzbuzovat.

 6)     Co vás dovede spolehlivě rozveselit?

Mám radost, když jsou spokojeni lidé, které mám ráda a raduji se z toho, že je mám.

 Pobaví mne komické situace z běžného života, např. ve stylu humoru  filmu „Teorie tygra“.

 7)     Je něco, co vás naopak spolehlivě naštve?

 Myslím, že jsme tu hlavně proto, abychom si navzájem pomáhali a byli k sobě slušní. Když vidím, že někdo smysl svého života vidí ve zdůrazňování své vlastní důležitosti a házení klacků ostatním pod nohy, to mě naštve, nebo spíše víc rozesmutní. Ať už jde o lékaře dávajícího jasně najevo, že ho nemocní lidé obtěžují, úředníky vyžadující velká množství nesmyslných potvrzení od lidí v nepříznivé situaci, až po pojišťovny, které hledají sebemenší záminky, aby nemusely dostát svým závazkům.

 8)     Chtěla byste něco našim čtenářům vzkázat?

 Čtenářům přeji vše dobré, aby si na svých cestách životem dokázali vždy najít důvod pro radost.

Teď už znáte paní Ivanu a její tvorbu. Pomáhat dárkem můžete i vy. Stačí si prostě vybrat:

Výrobky v  kategorii „Pomáháme dárkem“ jsou zatíženy pouze symbolickou provizí ve výši 1 %.

Uložit

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.