Jak vybírat cínovaný šperk podle materiálu?

"Čím dál, tím častěji dostávám různé otázky, týkající se cínovaného šperku....." Díl druhý.

Ústředním kamenem v naprosté většině cínovaných šperků jsou minerály či také polodrahokamy. Druhů je nepřeberné množství a většina cínařek mi jistě potvrdí, že na nich takzvaně „ujíždí“. Minerály mají pro mě své kouzlo a alespoň v mém případě je to tak, že si každý z nich vlastně sám řekne, jak jej mám dotvořit do šperku.

Minerály můžeme dělit podle různých kritérií: tvrdost, barva, složení, stáří, tzv. ezoterické vlastnosti, (energie), druh zpracování, kvalita, atd. Ty nejdražší a nejvzácnější se většinou do cínovaných šperků nezpracovávají. Ještě jsem nenarazila na cínovaný šperk s briliantem, nebo diamantem. Mimochodem, věděli jste, že názvy a také cena těchto kamenů je dána hlavně zpracováním, tedy výbrusem? Ten je mimo jiné dán strukturou i kresbou drahokamů. 
Už jsem ale zpracovávala broušené granáty, citríny, záhnědy, rubíny, apod. Jsou cenově dostupnější, přestože jsou také broušené a jsou nádherné samy o sobě a což teprve, když se zasadí do cínu se stříbrem!....áááách:)).

Každý kámen je jedinečný a to chci podtrhnout! Nejenom ty drahé kameny, ale i ten nejobyčejnější, vlastně i ten, který najdete u řeky nebo v lese, má svoje kouzlo. Jsou lidé, kteří s kameny mluví... já to neumím. Sice do nich nestále hustím, ale ony mi neodpovídají:))

Vrátím se k tématu. Jak si vybrat? Jak poznat, že tento šperk a tento kámen je pro mě ten pravý?

V knihkupectví najdete spousty knížek (a na internetu spousty stránek), kde je psáno jaké vlastnosti má daný drahý kámen mít, jaké má energie, jaké léčí choroby, jak přesně má vypadat, jakou má mít kresbu a pro jaké astrologické znamení je určen, atd. To bychom nebyli my, lidé, abychom si všechno nezaškatulkovali. Osobně toto dělení nemám ráda, protože například minerálů s označením jaspis je několik druhů a i v tom jednom jediném druhu nenajdete stejný. Pokud já můžu říct, co se mi osvědčilo a co mám vyzkoušeno, vybírejte kameny podle toho, jak na Vás v daném okamžiku působí. Když Vám něco říká, že tento kámen je ten, který se vám líbí nejvíc, který chcete mít, tak právě ten je ten pravý pro Vás. Říká se, že má zrovna tu vlastnost, kterou právě potřebujete. V knížkách a horoskopech najdete, které kameny jsou pro Vaše znamení nejvhodnější, které Vám pomohou v té a té nemoci, ale to jsou jen vodítka. Nemusíte se je učit zpaměti. Zařiďte se podle vlastních pocitů. To se mi už mnohokrát potvrdilo jako nejlepší řešení, proto Vám to doporučuji.

Kameny se dnes zpracovávají do různých tvarů, jako je například kabošon, což je kámen na spodní straně zarovnaný, nebo různá srdíčka, křížky, korálky, hmatky, gliptiky (vyřezávané reliéfy) apod. Dalším opracováním kamene bývá tromlování. V podstatě jde o napodobování procesu opracování kamenů vodou, jehož výsledkem jsou také více či méně ohlazené valouny. Jednoduše řečeno hlazení kamenů, které se ale provádí uměle v bubnu s přídavky různých abrazivních prášků.

 

Další materiál, který je často zakomponován do cínovaného šperku, je sklo. Také skla mohou být různá s různými vlastnostmi. Při výběru šperku bude hrát jistě velikou roli barva a tvar. Skla mohou být litá, foukaná, stříhaná, různě tvarovaná, broušená, nebo fasetovaná. Já mám také velice ráda například mačkané, lehané, nebo vinuté sklo. Taková ručně vinutá perla vyžaduje spousty trpělivosti a umu, ale konečný výsledek je až dech beroucí. Obdivuji všechny, kdo to dokáží. S výrobou skla nemám žádné zkušenosti, proto nebudu zabíhat do podrobností, neboť je neznám:))

 

V cínovaném šperku můžete najít také perly, a perleť, mušle a korálky, ale také fimo, dřevo, a různé dřevité plody nebo dokonce kosti. Ale je to opravdu vše, z čeho se dá zhotovit cínovaný šperk? Nevím. Myslím si, že lidská kreativita je bezbřehá, a ještě není všem dnům konec:)) Proto všem přeji hodně inspirace a nápadů, ať té krásy vytvoříme a také se jí potěšíme co nejvíc. A svět bude hnedle krásnější.

 

Mějte se krásně a hlavně...... Klidně se ptejte, a ničeho se nelekejte!:))
Každý prodejce Vám jistě rád odpoví.

Lenka (elkeramika-futetka)

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.