Co všechno musíte vědět o levanduli

Všichni víme, že krásně voní. Ale to není zdaleka všechno. Tahle středomořská bylina má i spoustu léčebných účinků. A proč jsme si vybrali právě levanduli? Inu, protože Simira je levandulí doslova provoněná a pokud nemáte to štěstí a nemohli jste si nasušit voňavá kvítka z vlastní zahrádky, můžete je pořídit právě u nás.

  • 17. 9. 2016 napsal admin radka
  • mažér
  • 3668x
  • 3  (+3 / -0)

Co všechno levandule umí?

Květy levandule mají velmi rozmanité využití. Použít je můžete v kuchyni, k dekoraci nebo při přípravě různých kosmetických výrobků a rozhodně se nesmí zapomenout na to, že levandule je také léčivá bylinka.

(Levandulová drť, 1/2 kg - 230 Kč)

Levandule působí jako uklidňující bylina. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, při bolestech hlavy, nervové slabosti nebo návalech. Zmírňuje hysterické stavy, poradí si s migrénou nebo třesavkou. Vemte si levandulový pytlík s sebou do postele, bude se vám krásně usínat a nebudou vás otravovat komáři. 

(Pytlík s levandulí, 45 Kč.)

Inhalace levandulové silice pomáhá při zánětech průdušek nebo astmatu. Silný odvar lze použít jako kloktadlo, které léčí vřídky v dutině ústní. 

Pomáhá při žaludečních kolikách i nadměrné plynatosti. 

Olej z levandule se používá k léčení povrchových zánětů, vřídků a infikovaných ran. Levandulová koupel příznivě působí na krevní oběh. Pleťová voda z levandule čistí pleť a zklidňuje jakékoliv podráždění.

(Levandulové mýdlo, 50 Kč)

Sáčky se sušenou levandulí (ve skříni či šatníku) provoní prostor a především odpuzují moli. Obecně je levandule skvělý repelent - můžete použít nejen na sebe, ale i na své zvířecí kamarády. (Pokud budete mít zájem, napíšu vám recept). 

(Pytlík s levandulí, 59 Kč)

Pěstování

Levandule vytváří dřevnatějící mrazuvzdorné keříky. Potřebují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Levandule je velmi odolná a s jejím pěstování nebudete mít problém. Dejte si pozor na příliš bohatou zálivku - nemá to ráda. 

(Bio vůně do auta, 89Kč)

Množení

Ze semínek

Levanduli můžete vypěstovat ze semínek, ale bude se vám hodit skleník nebo pařeniště. Pěstování od semínka je trochu náročnější a chce špetku trpělivosti. Semínka levandule zasejeme do misky nebo truhlíku v průběhu února a března. Umístíme je do skleníku nebo necháme doma při pokohobé teplotě okolo 20 °C. Rostlinka by měla vyklíčit za 3 - 4 týdny. 

Malé rostlinky rozsadíme, takto rozdělené rostlinky můžeme po skončení mrazů dávat ven. Zpočátku je lepší umístit je do stínu, aby si zvykly na slunce. Vzrostlejší rostlinky sázíme do země v průběhu srpna a září, tak, aby stihly před prvními mrazy dostatečně zakořenit.

(Kytička levandule, 95 Kč)

Hřízení

Že jste to nikdy neslyšeli? Nevadí, vězte, že je to jeden z nejjednoduších způsobů množení, za předpokladu že už na zahradě nějaký keřík roste. Vyberte větvičku, která je u země nebo jde k zemi ohnout. Vyhlubte jamku nebo rýhu a aniž byste rostlinku oddělovali od mateřské rostliny, překryjte ji kvalitním substrátem. Výhon po nějaké době pustí kořeny a pak ho můžete odstřihnout a přesadit, kam srdce ráčí. 

(Svazek se stuhou, 56 Kč)

Řízkování 

Řízkování vyžaduje trochu více péče. Můžete řízkovat na jaře, v létě i koncem léta, ale dávejte si pozor na počasí. Řízky nesmí přeschnout, volte raději období, kdy nejsou velká sucha. Na jaře odeberte 5 - 8 cm dlouhé řízky ze starších výhonů (ještě než vytvoří základ květenství). Měly by vám zakořenit přibližně za 3 týdny. Pak je umístěte do skleníku, aby do podzimu pořádně zesílily. V létě řízkujte 8 - 10 cm dlouhé výhony, řez proveďte na jednoletých výhonech a volte ty, které nekvetou. Koncem srpna nebo začátkem září oddělte řízek i s patkou (staré dřevo) řeva. V patce jsou uloženy růstové hormony, které napomáhají procesu zakořeňování. Měkké vrcholky zaštípněte a nechte přezimovat ve skleníku či pařeništi.

Obecně pro řízkování platí celkem logická pravidla, řežeme je když je venku po mrakem nebo brzy ráno, ideálně pokud je rosa. Vše se snažíme zvládnout co nejryhleji. K řízkování můžeme použít speciální substrát pro řízkování nebo alespoň dostatečně vzdušný substrát s jemnou strukturou. Spodní část řízku (větvičky) očistíme od lístků a ostrým nožem šikmo seřízneme pod nejnižším nodem (uzlina). 

Dekorace vč. kameninového hrnce, 590 Kč

Stříhání

Jarní střih

Levandule se stříhá na jaře. Zdá se vám to divné? Vždyť to ještě nekvete! Chcete-li ale mít bohatý a bujný keř a rostlinku pěkně omladit, stříhejte ji jako většinu dřevnatějících trvalek právě z jara.

Rostliny, které se pravidelně stříhají si udržují ve spodní části velké množství pupenů a i kdyby vrchní část poškodil třeba mráz, mají z čeho regenerovat. 

Mladé keříky můžete sestřihnut na výšku 5 - 8 cm. Nikdy nestříhejte tak, že zůstane jen zdřevnatělá část bez pupenů: Starší keře je dobré prostříhávat pouze částečně, tak aby zůstala část rostliny nesestříhaná. U starých keřů, které nybyly nikdy prostříhávány, už raději nezačínejte. Bohatě postačí když odstraníte suché a  odumřelé části.

(Levandule v sáčku tvaru čajového pytlíku, 40 Kč)

Letní střih

Tak na ten se všichni těšíme! Ale pozor, ani pro sušení by neměl být řez příliš hluboký. Rostlinka musí mít sílu do podzimu, kdy její růstová aktivita ustává, zacelit všechny rány. Po odkvetení stříhejte jen odkvetlé části květů. 

Sušení a skladování

Sušit můžete ve svazku zavěšeném květy dolů nebo volně jako jakékoliv jiné bylinky. (Mně letos výtečně posloužila trampolína). Levanduli vždy skladujte na suchém a hlavně tmavém místě v dobře uzavřených obalech (ideálně tmavé uzavíratelné sklo).

Dekorace s makovicemi, 420 Kč

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.