SIMIRádce

vizovice

Profil

 Vítám Vás na profilu, kde prezentuju jeden z typických výrobků valašské lidové tvořivosti - vizovické pečivo.

Vizovické pečivo je ručně vyrobený lidový výrobek z Valašska, jehož tradice výroby se ve Vizovicích předává z generace na generaci už stovky let.

Vizovické pečivo je pevné, ale křehké. Jeho pevnost zajišťuje, že se nerozbije při běžné manipulaci, rozbije se například, když spadne na zem v nezabaleném stavu. V krabici vycpané papírem snáší poštovní přepravu velmi dobře, není třeba ho zasílat jako „křehké“.

Dlouhé, pomalé sušení tohoto výrobku z mouky a vody zajišťuje, že je trvanlivé, vydrží i několik desítek let.

Pocházím ze staré rodiny vizovských pekařů. Toto pečivo vyráběla moje matka, dědeček, pradědeček i jejich předkové. V minulosti ho vyráběly celé rodiny společně, dnes je spíš záležitostí žen.
Výroba figurálního pečiva kdysi vznikla na chudém Valašsku z přirozené lidské potřeby vytvářet z dostupných materiálů figurky lidí a zvířat. 
Vizovické pečivo má svoji dávnou symboliku - jednotlivé figurky měly člověka obdařovat žádoucí vlastností - např.  holubička - pokoj v rodině, žába - dostatek čisté vody, ježek - zdraví, štír - dostatek hojnosti i štědrosti.

Při výrobě se používá pět druhů technik: střih, řez, vpich, obtisk a mašličkování. Tradiční pečivo se vyrábí ručně, bez použití jakýchkoliv  formiček.
Výrobci pravého vizovického pečiva se drží klasických vzorů z minulosti, aby se zachovala tradiční hodnota tohoto pečiva. 

       

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Partneři

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.

Zadejte Vaši registrační emailovou adresu.

Storno

Nemusíte si pamatovat všechno!

www.simira.cz nemusíte nosit v hlavě, občas se sami připomeneme e-mailem. Nepropásněte nové soutěže o zajímavé ceny, nejžhavější produktové novinky ani informace o off-line trzích.


Prosím zadejte platnou e-mailovou adresu.

Děkujeme za přihlášení k odběru novinek!

Získejte řadu dalších výhod!


  • Ušetřete čas při nákupu
  • Získejte přehled o stavu vašich objednávek
  • Nenechte si ujít možnost získat slevové kupóny našich prodejců
  • Ovlivněte dění na Simiře svými postřehy a názory
  • Komunikujte přímo s výrobcem a dohodněte detaily své objednávky
  • Nechte si vyrobit své zboží na míru

Chci se registrovatTrvá to jen chviličku :-)