Partyzánské zahradničení – šílenství jednotlivců nebo zajímavý trend?

Miniaturní zahrádky vprostřed betonu vykouzlí úsměv na tváři všem.

  • 30. 5. 2013 napsal admin Radka
  • mažér
  • 2377x
  • 8  (+8 / -0)

Querilla gardening by se dalo přeložit jako partyzánské zahradničení. Jedná se o zahradničení na půdě, která nepatří zahradníkovi, často se jedná o místo opuštěné nebo naopak veřejné, o které se ale nikdo nestará. Motivace k těmto akcím, které jsou někdy nárazové a jindy zcela systematické, bývají různé – od prosté lásky k zahradničení až k vyjádření politického postoje či společenského protestu.

(Steve Wheen)

Každý zahradník má svůj vlastní styl a rukopis. Zatímco jeden osazuje jednotlivé rostlinky v malých skulinkách a škvírách, využívá rozbitých silnic a chodníků, jiný za sebou nechává celé záhony, někdo o „svou“ zahrádku i nadále pravidelně pečuje, pro jiného to jejím vytvořením končí.

(Steve Wheen)

Australan Steve Wheen je považován za průkopníka této činnosti, začal s ní během studia v Londýně v rámci studia designu, projekt byl označen jako Výmolový zahradník. Dnes má celou řadu následovníků a to i V Praze, kde letos přednášel v rámci konference TEDx Prague.

(Facebook)

Sám o svém projektu mluví jako o „Dírách štěstí“ a natočil i několik krátkých filmů, sledující reakce kolemjdoucích.

Tento článek publikujeme v kategorii Malé ženské radosti, i když myslím, že „ženské“ bychom mohli klidně vynechat. Taková miniaturní zahrádka vprostřed betonu prostě vykouzlí úsměv na tváři všem. Co myslíte? Nezasadíte také svoji rostlinku?

(https://thepotholegardener.com/)

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.