Recyklace starých cédéček

Když jsem narazila na tvorbu umělce Seana Averyho, bylo mi hned jasné, že si ji nemohu nechat pro sebe a musím vám ji také ukázat.

  • 10. 2. 2017 napsal admin radka
  • mažér
  • 8072x
  • 6  (+7 / -1)

Často tu řešíme recyklaci různých nepotřebných věcí. Lidé jsou schopni znovu zpracovat staré palety, pneumatiky, PET láhve, pastelky, židle, dveře, okna, zkrátka na co si vzpomenete a tvořit z nich úžasné věci.

(Autor: Sean E Avery)

Sean E. Avery je australský umělec žijící v Kanadě. Ke své tvorbě využívá právě stará CD. Z drátěného pletiva vytvoří kostru sochy a další práce už je jako kouzlo. Sean E. Avery je učitel, spisovatel a ilustrátor a designér. Pokud se chcete o jeho tvorbě dozvědět více, navštivte jeho stránky. Pokud nemáte čas, pokochejte se jeho tvorbou alespoň v tomto článku. 

(Autor: Sean E Avery)

O výdrži zapisovatelných disků je na internetu řada dohadů a ačkoliv někteří výrobci slibují životnost cca 50 let, realita je o dost nižší. Vypálené CD vydrží prý maximálně 10 let, výjimkou však nejsou ani mnohem kratší doby. Určitě najdete doma spoustu materiálu, ze kterého můžete zkusit vytvořit vlastní umělecký kousek. 

Když se na tvorbu Seana Averyho dívaly moje děti, přepadla je okamžitá touha- vyrobit si ze starých CD také nějaké své zvířátko. Začali jsme tím, že jsme začali pátrat po vadných nosičích. Ostatně byl nejvyšší čas udělat v nich trochu pořádek. A užili jsme si docela dost legrace. Začali jsme třídit CD, kterým chyběl obal, anebo byla hromadně uložena v plastových krabičkách po 50 kusech.  Narazili jsme na hotové poklady. Jedno CD s nápisem SV2  dokonce odhalilo hodinový záznam z naší svatby. Vážně mě nenapadlo, že bude po 14 letech fungovat. A tak sice ještě nemáme žádné dílko, zatím jenom dostatek materiálu, ale děti se pobavily- tím, jak vypadali rodiče zamlada, některé příbuzné (před 40 kg) vůbec nepoznali. Proberte i vy svoje zásoby, zabijete dvě mouchy jednou ranou. 

(Autor: Sean E Avery)

Ostatně stará CD nemusíte nutně využít pouze k umělecké tvorbě. Dají se využít i ke zkrášlení ryze praktických věcí. Z použitých CD můžete vyrobit třeba mozaiku. A mozaiku můžete vytvořit prakticky na všem, co vás napadne.

Třeba tento stolek je mimořádně povedený kousek:

Ozdobit můžete i rám zrcadla:

Nebo dokonce i boty:

Mozaika se bude dobře vyjímat i na špercích:

Nebo na nejrůznějších miskách a jiných kusech nádobí.

I tato šperkovnice by vás mohla uchvátit:

Nemusíte zůstat jenom u mozaiky. Stará CD můžete využít třeba jako vnitřní výztuhu pro vaše podkafíčka. 

S podšálky ze starých CD si poradíte i pokud využijete oblíbenou decoupage techniku. 

Pokud CD potřete černou barvou, můžete je využít pro vyškrabovací obrázky:

Můžete na ně namalovat třeba mandaly:

Ať už se pustíte do jakéhokoliv projektu, věříme, že si užijete spoustu zábavy.

Uložit

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.