Ptačí speciál

Zima nám sněhu moc nepřeje. Dokonce i mnozí stěhovaví ptáci navzdory prastarým instinktům letos do teplých krajin neodlétli.

  • 2. 1. 2016 napsal admin radka
  • mažér
  • 3731x
  • 3  (+3 / -0)

Hora novinek, které do svého obchodu vložila v posledních dnech atropa belladona, mne inspirovala k tomuto článku. (Ano, vím, měla bych psát statistiku, ale tato forma prokrastinace, není tak škodlivá a i statistika bude).  

Mezi ptáky, kteří běžně odlétají, ale letos ornitologové jejich výskyt v našich zahradách potvrzují, patří například červenka obecná.

Mezi další druhy, které riskují přezimování u nás, patří třeba budníček, pěnice černohlavá nebo rehek.

Ptáci volí cestu nejmenšího odporu, a protože jejich tahy za teplejším počasím jsou velice náročné s poměrně velkými ztrátami, některé druhy zkouší přečkat zimu u nás. 

Kromě druhů, na které jsme nebyli dosud na našich krmítkách příliš zvyklí, se můžeme kochat i ptáky pro krmítka typickými.

Mezi nejčastější návštěvníky patří samozřejmě sýkorky. 

 

Často vídáme i zvonky (ale ty na Simiře nemáme). Některá krmítka si oblíbili vrabčáci.

Často ke krmíku zavítá i kos černý. Kosáci všechny ostatní ptáky na chvíli vystrnadí.

Budeme-li mít trochu štěstí, můžeme spatřit i čížka:

Anebo třeba stehlíka:

Nejmenší evropský ptáček vůbec je králíček, je to malý ale nápadný ptáček a v ČR jich přezimuje jen 3 - 6 000 kusů. Potkat ho na krmítku - to už musíte mít trošku štěstí:

Žluna a žluva. Vždycky jsem si je pletla. Teď už ne, žluva na zimu odlétá a spatřit ji ve volné přírodě není vůbec jednoduché. Naproti tomu, žlunu na krmítku spatřit můžete.

Hýl, pamatuju si, že v dětství nám létal na krmítko často, ale na naší budce ho vidět není. Wikipedie potvrzuje, že u nás došlo k poklesu jeho populace. Tak krmte, krmte - hýl je typický semenožravec.

Zimu ptákům znepříjemňuje nedostatek potravy, zejména hmyzu. Vyhledávají tedy kukly a vajíčka hmyzu, bobule keřů, semena a plody jako jsou šípky, ptačí zob, rakytník nebo jablka v sadech.

A tak ačkoliv nám to zamrzlá zem a bílá pokrývka neevokuje zcela jasně, je čas ptákům v našich zahradách trochu přilepšit. (Odmění se nám vyhubením škodlivého hmyzu z těch nejtemnějších škvír). A v čem krmit? Tak to je přece jasné:

 

A pokud nám napíšete do komentářů, jací opeřenci lítají na vaše krmítko, budeme moc rádi. 

Na Simiře máme i několik ptáků, které nedokážu určit. Třeba mi poradíte:

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.