TS DESIGN - Výjimečná tvorba keramická

Jeden z našich prvních prodejců – vlastním jménem Tomáš Sajvera.

  • 28. 5. 2013 napsal admin
  • medailonky
  • 1023x
  • 6  (+6 / -0)

Jeden z našich prvních prodejců – vlastním jménem Tomáš Sajvera. Sám o sobě říká:

Hlína mne okouzlila už téměř před dvaceti lety a nakonec se stala mou profesí. Je to fascinující materiál s nepředstavitelným množstvím možných přístupů, množstvím možností vytváření i dekorace. Moje tvorba je ryze studiová - vše vyrábím sám, v malých sériích - a kromě vlastních rukou je mým klíčovým výrobním prostředkem hrnčířský kruh. Nevím přesně proč, ale převážná většina mého sortimentu se vyprofilovala ve věci, které jsou nějak spojeny se světlem a svícením - svícny, lampy, lampičky - převážně na přírodní (neelektrické) světlo. Jde převážně o drobnější sortiment, jen občas se najde chvíle na vytvoření něčeho rozměrnějšího.

 

 Jak se stalo, že jste se stal keramikem?

Obecně určitě z potřeby vyjadřovat se výtvarně. Ta se projevovala silně už v dětství - prakticky celé jsem prokreslil a promaloval. Pak si potřeba dala pauzu v letech tzv. hovězích a pak (naštěstí?) zase naskočila. A keramika konkrétně? Ta byla spíš racionální volbou: pro potenciálně vhodnou kombinaci umění a řemesla.

Co Vás inspiruje?

 Poctivě bych asi měl říct: nevím. Myslím, že vlastní inspiraci může dokonale porozumět jen ten, kdo dokonale rozumí sám sobě, tj. téměř nikdo. Spousta vlivů na konečné dílo se totiž určitě rodí v rovině nevědomí. Silně se tam jistě promítá osobnost tvůrce, jeho charakter, sklony, přitažlivosti i averze. U mne nápad vypluje obvykle odněkud zevnitř a já moc netuším, jak se zformoval a proč je takový a takový.  Konkrétnější a čitelnější inspiraci mi pak přináší  sama práce - velmi často mi krásně napoví, co a jak dál.  Přiznávám, že někdy bojuji i s „inspirací“ tzv. natvrdo, oslněn dílem vytvořeným někým jiným, a s  komentářem: „jak jsem tohle mohl nevymyslet…“. Ale snad se tomu vždy ubráním a snažím se inspirovat jen na obecné úrovni - např. ryzí čistotou produktů Josefa Hoffmanna.

Vyrobil jste někdy něco, s čím jste se nechtěl rozloučit? Co to bylo?

Tenhle problém jsem míval v době tvůrčích začátků, kdy mi každý nový kousek připadal výjimečný. Teď úspěšně udržuji zcela macešský postoj ke svým výrobkům - už za krátkou dobu mě omrzí nebo sympatie k těm novým eliminuje náklonnost k těm starým. Tj. je to výhoda pro zájemce a kupce - vše je (téměř) ihned k dispozici.

Co děláte, když zrovna nepracujete?

Nepracovat je v mé profesi opravdu těžké. Mám pocit, že práce prolíná (ať už příjemně nebo i nepříjemně) celým mým bdělým stavem. Naštěstí stále funguje jakýsi princip seberegulace, takže umím (občas) i vypnout. Ale i v čase pracovních „výpadků“ je pro mne tou nejpřitažlivější sférou umění - jen zde pak funguji v opačném gardu - jako konzument. Také je někdy nezbytné vykompenzovat nepříznivé návyky těla při práci (např. celodenní hrbení se nad kruhem), k čemuž mi pomáhá sport, hlavně tenis.

Kdybyste nebyl keramikem, čím byste chtěl být?

Určitě bych zase rád tvořil, rád bych si hrál. Hodně mě přitahuje sklo (pro možnost propojení materiálu se světlem), hodně mě láká psaní. Ale myslím, že kreativita nemusí být uplatněna jen v umění. Jistě by mne uspokojilo vybudovat a provozovat třeba i dobrou hospodu. Nebo radši galerii?

 Tvorbu ts design si můžete prohlédnout zde.

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.