Anairam - umění na tričku

Pod značkou Anairam se skrývají textilní potisky výtvarnice Mariany Jůdové, které vycházejí z její obrazové tvorby. Více o její tvorbě se dočtete v dnešním rozhovoru.

 • 14. 8. 2013 napsal admin Radka
 • medailonky
 • 1062x
 • 2  (+2 / -0)

Pod značkou anairam se skrývají textilní potisky výtvarnice Mariany Jůdové, které vycházejí z její obrazové tvorby.

Série Bang Bang je inspirovaná obrazem Zahrádka z roku 2007. Motiv Guitar vychází z obrazu Sladké dřevo.

Mariana Jůdová absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Její tvorba je inspirována nejrůznějšími symboly popkultury a novými technologiemi. Ve svých tištěných obrazech se zdánlivou lehkostí kombinuje různé hračky, nápisy, květiny, zbraně, planety atp. v estetických kombinacích, které teprve při druhém pohledu dešifrujeme. Ze zbraní je vytvořena designová zahrádka, z hraček lebka, z květin naopak zbraně. Jako by někdo uklízel internetový odpad a vytvářel z něj pořádkumilovný kaleidoskop.

 • Jedno tričko s motivem zbraní poskládaných v květinu vlastním i já. Nedávno jsem s ním na sobě procházela letištní kontrolou Usmívající se a nakonec jsem se musela vyzout i z bot. První otázka mi naskakuje tak nějak sama. Máte ráda zbraně? Máte zbrojní pas?

Zbrojní pas nevlastním. Zbraně se mi líbí jako objekty, ale jinak jsem absolutní pacifista.

Na motiv květů poskládaných z revolverů se dá dívat dvěma pohledy. Někdo vidí květiny, která se mění v revolvery, jiný revolvery měnící se v květinu. Já to vidím tím pohledem druhým.

 • Pravidelně vystavujete, Vaše tvorba je oceňována. Kombinujete zdánlivě nekombinovatelné, aranžujete nejrůznější předměty do podoby, která mění jejich význam. Využíváte různé techniky, od výšivky, přes malbu až po digitální tisk. Kterou z technik upřednostňujete?

V posledních letech se věnuji převážně digitální koláži a tisku. Tato technika nejvíce vyhovuje mému způsobu uvažování, ale nebráním se ani technikám jiným. Záleží na nápadu, podle něj volím nejvhodnější způsob realizace.

 •  Ve Vaší tvorbě se opakují témata násilí, agrese, erotiky. Často je však odhalíme až na druhý pohled. V posledních dílech je to ale trochu naopak, např. zlověstný Temelín poskládaný z drobných květů. Změnilo se něco, vidíte svět optimističtěji?

Zajímají mě témata, která balancují na hraně, která vzbuzují rozporuplné reakce. Nesnažím se hodnotit ani soudit, jen je vytahuji na světlo a nenápadně podsouvám divákům, aby se nad daným tématem zamysleli sami.

 •  Nesmírně se mi líbí nápad, přenést fragmenty Vaší tvorby také na trička, tílka, mikiny. Skvělý způsob, jak dostat umění mezi lidi. Kdy Vás to napadlo a co všechno výroba a prodej tohoto textilu obnáší?

Před pár lety jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že by se mi motivy mých obrazů líbily jako potisk na metrážový textil a od této myšlenky už byl jen krok k vlastní značce potisků na trička. Začala jsem průmyslovým sítotiskem, ale čím dál víc mě láká vlastní výroba oděvů a sítotisk ruční.

 •  Pozvete nás na nějakou výstavu?

Chystám se na výstavu Ivety Pilařové Štafeta v pražském DOXU, která poběží až do konce srpna, tak bych vás mohla vzít sebou Usmívající se

 •  Co Vám spolehlivě zkazí náladu?

Pravidelně a spolehlivě se to daří dění na naší politické scéně, kterou hýbe pouze zákulisní boj o moc a mamon...

 •  A co Vás naopak potěší?

Těší mě spoustu věcí... V poslední době mě například potěšilo, že kolem sebe vidím čím dál víc lidí, kterým záleží na tom, jaké potraviny jedí a dávají přednost kvalitním surovinám z lokální produkce místo levných odpadků z Evropy.

 • Kdybyste měla doporučit nějaký výrobek ze Simiry, který by to byl a proč?

Nevyberu výrobek, ale prodejce. Baví mě pestrá nabídka Jakushi z Liberce, která nabízí látkové kabelky, jednoduchá sympatická trička.

Děkujeme za rozhovor.

Přidej se
k Simiře na

 • Google plus
 • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.