MIJA - precizní šperky rodinné firmy

"Jsme dva "mi" jako Milan a "ja" jako Jana a dalo by se říct, že jsme rodinná firma. Před lety jsme se věnovali výrobě náhrdelníků z pecek, klokočí a dřevěných korálků."

  • 27. 7. 2016 napsal admin
  • medailonky
  • 963x
  • 2  (+2 / -0)

Za značkou MIJA se skrývají hned dva tvůrci Milan a Jana.

Ve svém profilu píší:

"Jsme dva "mi" jako Milan a "ja" jako Jana a dalo by se říct, že jsme "rodinná firma". Před lety jsme se věnovali výrobě náhrdelníků z pecek, klokočí a dřevěných korálků. Po určité pauze, kdy bylo potřeba věnovat více času malým dětem jsme se k výrobě vrátili a rozšířili sortiment o nové materiály a techniky. Občas je možné nás zastihnout na nějakém řemeslném jarmarku nebo nějaké prodejní akci.

Doufáme, že se Vám u nás bude líbit a rádi se sem budete vracet."

 Jak se stalo, že jste se začali zabývat výrobou šperků?

Tvořivého ducha máme asi oba odjakživa. Oba máme rádi přírodu a přírodní materiály nám byly blízké. Prvotní inspirací byl roztržený maminčin náhrdelník z klokočí a pecek a také náramek z okrasného ořechu. To bylo někdy kolem roku 1996. Měli jsme jedno dítě. A spoustu času. A tak Milan pátral. Sehnal různé pecky, zjistil, kde najít klokočí a vrtal a řezal a lakoval. Navlékali jsme je společně, vymýšleli různé kombinace a zkoušeli, jestli s nimi uspějeme. Netrvalo to dlouhou, protože do naší rodiny vtrhla úplně jiná záliba - narodila se nám dvojčata a náhle náš volný čas zmizel v nenávratnu.

Návrat přišel až po několika letech při setkání s drátováním na táboře s dětmi (našim kamarádům patří velké díky, že s tím přišli).

Vyrobit nějaké vánoční dárky mě (Janu) napadlo, když jsem seděla před vánoci se zánětem v noze v křesle a nemohla téměř nic. A pak mě to chytlo. Ponořila jsem se do světa korálků, drátů a všeho, co s tím souviselo. A protože jsme zvyklí dělat všechno dohromady, bylo přirozené, že se do toho postupně ponořil i Milan. Měli jsme štěstí, že se poblíž našeho bydliště byl obchůdek s originálními výrobky a majitelka ráda vzala naše věci do prodeje. Tím nám otevřela i svět jarmarků a trhů.

 Co Vás inspiruje?

Inspirace je asi všude kolem - příroda, květiny. Někdy ani člověk neví, co jde dělat, jen má prostě chuť něco vyrobit.

 Vyrobili jste někdy šperk,  se kterým jste se nechtěli rozloučit? Čím byl výjimečný?

Složitá otázka - manžel mi radí: "Napiš, že manžel si nic nenechává a mě se často ptá: To si taky necháš?" Ale jinak: spousta výrobků, hlavně ze začátku mi přirostlo k srdci a bylo jakoby těžké se s nimi rozloučit. Možná proto, že to byla prvotina. Asi v tom byl nějaký nápad, který člověka nadchnul. Ale když si někdo výrobek vybere, člověk má radost, že se našel člověk, kterého ta konkrétní věc nadchla a to je vlastně to krásné na této práci.

A manžel si opravdu nic nenechává, ale přece jen - na parapetu u stolu mu leží velký krásný drátovaný motýl, kterého vyrobil před více než pěti lety.

 Co děláte, když zrovna nepracujete?

No když nepracujeme, tak pracujeme :-) To bude ale asi tím, že šperky bereme jako opočinek.

Ale máme rádi i procházky v přírodě, někteří chodí na ryby a určitě se najde spousta dalších věcí, které jsou naším relaxem a radostí.

 Živí Vás tvorba šperků? Kdybyste nebyli šperkaři, čím byste chtěli být?

Šperky nás neživí, ale je to krásná představa. Je to spíš koníček, který se podařilo trochu posunout směrem k lidem. Milan je truhlář a Jana - maminka, kuchařka, pekařka a pomocnice v truhlářství a teď také studentka, která se snaží splnit si dávný sen pracovat s malými dětmi. (Edit: Jana už nestuduje, nyní je učitelkou ve školce.) 

 Jedinečné šperky, které nabízí mija obchod na Simiře si můžete prohlédnout zde.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.