BOGI - obchůdek chráněné dílny

"Zaměstnávám lidi, pro které je mnohdy možnost pracovat životním snem a nejvyšším cílem." Nákupem výrobku v obchůdku BOGI podporujete člověka v nesnázích, který se do nich nedostal vlastní vinou.

  • 4. 10. 2012 napsal admin
  • medailonky
  • 889x
  • 2  (+2 / -0)

Výrobky, které si můžete zakoupit v obchůdku BOGI,  jsou vyrobené v chráněné dílně. Pracuje v ní 16 postižených lidí, kteří se snaží držet s námi (zdravými) krok. Paní Martina Bogarová zaměstnává lidi, pro které je možnost pracovat mnohdy životním snem a nejvyšším cílem. 

 Rozhovor s paní Martinou Bogarovou:

1.       Co bylo prvním impulsem k tomu, že jste se rozhodla založit chráněnou dílnu a pomáhat?

 V roce 1999 jsem pracovně navštívila Řím a Vatikán. Italská metropole se chystala na oslavy milénia a římské památky byly ukryté za hradbou lešení. Zúčastnila jsem se hromadné čestné audience u papeže Jana Pavla II a toto setkání pozměnilo můj žebříček hodnot. Jan Pavel byl v té době již velmi nemocný muž a než došel ke svému místu na pódiu, ze kterého potom hovořil k sálu plnému lidí, kteří byli na audienci pozváni, trvalo to nekonečných deset minut. Potom usedl a shrben dlouho mlčel. Snad se modlil, možná odpočíval. Když začal mluvit, přestože mluvil pomalu, těžce a s přestávkami, v jeho hlase jsem uslyšela silného, mocného a laskavého muže. A tento člověk, který obýval zmučené a stářím zesláblé tělo, rozdával naději. I na mne se dostalo a čerpám z toho poháru dodnes. Orientace naší společnosti na výkon není nejšťastnější a hodnota člověka a hodnota lidské práce se nedá měřit jen penězi. Uvědomila jsem si, že pokud toužím po návratu lidských hodnot a měřítek v mém mikrosvětě, musím začít u sebe. 

 2.       Jaké překážky a předsudky jste musíte překonávat, když jste se rozhodla jít touto cestou?

 Boj s úřady je absurdní donquichotská hra o nekonečném počtu dějství. Rozhodne-li se člověk založit sociální firmu, která se primárně neorientuje na zisk, je to vysoce podezřelé, a proto je naše dílna pořád v hledáčku kontrolních orgánu všech státních institucí. Překvapivě ovšem reagují negativně i někteří zákazníci. Stalo se nám například, že zákazník odmítl zaplatit plnou (předem domluvenou) cenu za dodané zboží s odůvodněním, že když jsme chráněná dílna, naše práce je dotovaná státem, zaplatí tedy jen polovinu dohodnuté ceny. Zboží bylo přitom kvalitní, bez vad.

 3.       Již od začátku jste měla jasnou představu o tom, co budete v dílně tvořit, nebo se tvorba přizpůsobuje podle toho, jak přijde inspirace?

 Jsem kreativní člověk a ráda zhmotňuji své sny a představy. Snažím se, aby naše výrobky byly stylově čisté, řemeslně dobře zpracované a oku lahodící. Není pro mne až tak důležité, zda vtisknu svůj pocit nebo touhu do šperku, kousku textilu nebo něčeho jiného. Denně ale musím zohlednit možnosti každého ze svých šestnácti zaměstnanců, a proto je náš sortiment dost široce rozložen.

 4.       Co byste, po Vašich zkušenostech, vzkázala „zdravým“ lidem?

Hranice mezi zdravím a nemocí je nezřetelná a relativní, stejně jako hranice mezi mládím a stářím. Jasná hranice je však mezi lidmi, co s nepřízní bojují a těmi, kteří to vzdali.

Děkuji za rozhovor.

Výrobky chráněné dílny BOGI můžete vybírat na Simiře zde.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.