SHINEBEAN - neobvyklé materiály pro dobrou věc

Motto: Došli jsme k poznání, že sebestředný život nám nepřinese naplnění a uspokojení. Proto jsme se rozhodli využívat své znalosti, schopnosti a možnosti ve prospěch dalších lidí.

  • 6. 10. 2012 napsal admin
  • medailonky
  • 689x
  • 2  (+2 / -0)

Shinebean je občanské sdružení působí v oblasti mezinárodní humanitární a rozvojové spolupráce. Bylo založeno 18. prosince 2007.

Podporujeme vzdělávání a sociální a ekonomický rozvoj v chudých komunitách v Keni; podporujeme lidi, kteří nečekají pasivně na pomoc zvenčí, ale rozhodli se sami aktivně přispívat ke zlepšení svých životních podmínek, svých rodin a dalších členů své komunity. V České republice se věnujeme osvětě a pomocí rozvojového vzdělávání šíříme povědomí o situaci a problematice v méně rozvinutých zemích mezi žáky základních a středních škol.ShineBean tvoří otevřená skupina lidí; kdokoliv se cítí osloven tím, co a jak ShineBean dělá, se může přidat a podílet se na spolupráci. Spolupracujeme s řadou komerčních i nekomerčních subjektů, které sdílejí stejné hodnoty.

Na Simiře má sdružení nový obchůdek, v něm naleznete výrobky z mastku, kostí, rohoviny, trávy, kokosových skořápek aj. v našich krajích ne úplně obvyklých materiálů. Veškeré vyrobené zboží vyrobili keňští řemeslníci a výtěžek z prodeje půjde výhradně k podpoře projektů sdružení Shinebean.

O projektech sdružení se více dozvíte zde: https://www.shinebean.org/cs/projekty.html?Itemid=3, silné osobní příběhy si přečtěte zde: https://shinebean.org/cs/component/content/article/65.html.

O obchůdek Shinebean se na Simiře stará paní Eva Mrvková (má na Simiře i vlastní profil Maxima - https://www.simira.cz/maxima) a tak jsme se rozhodli položit jí pár otázek:

Jaká byla Vaše cesta k občanskému sdružení Shinebean?

K občanskému sdružení jsem se dostala celkem zvláštním způsobem. Pro nemoc jsem musela odejít z dosavadního zaměstnání, když jsem překonala to zlé a můj stav se zlepšil, přemýšlela jsem co dál. Přes léto jsem plánovala práci na zahrádce, ale co budu dělat v zimě? V té době jsem potkala kamarádku Marcelku a ta mi nabídla možnost se zapojit do sdružení. A už jsem jela.

Byla jste někdy v Africe, jezdíte do Keni?

V Africe jsem nebyla a ani nemám touhu tam jet. Je tam dost drsné prostředí. Nicméně bychom potřebovali, aby tam zajela naše Renča, předsedkyně sdružení, dojednat důležité záležitosti. Jenže vše je otázka peněz.

Ve svém profilu píšete, že poškozené výrobky znovu dopracováváte. Jaký je mastek materiál a jak se s ním pracuje?

V naší první zásilce došlo zboží hodně poškozené. Nevěděli jsme co s tím a tak se skladovalo v bedně. Tak jsme dostali nápad, že můžeme kousky rozbíjet a dávat jako materiál k doprovodné činnosti artworkshopu při prodejních akcích. Děti využívali kousky k vlastní tvorbě, převážně malování.

No a jednou mi dala kolegyně kousek mastku, pamatuji se, že to bylo tělo lva a bylo to. Zalíbil se mi tvarem i barvou kamene. Proto také nechávám výrobky v přírodní barvě.

Mastek je velmi příjemný kámen. Podle barvy už poznám, který bude tvrdší a který ne. Někdy se stalo, že jsem měla už vyrobený kousek a hlazením mi praskl. Smůla. Jede se dál. Mastek v zimě chladí a v létě hřeje. Naše srdíčka jsou velmi příjemná jako relaxace do kapsy a můžete si s ním hrát v dlani.

Co Vás inspiruje při Vaší vlastní tvorbě?

Jsem prostý amatér, který má rád kameny. Když jsem darovala první přívěsky a náušnice a viděla, že se obdarované nechystají dárky hodit do koše, přišel nápad. A od nápadu je pak kousek k realizaci. Obrala jsem manžela o pilky, smirkový papír a zabrala část balkónu.

Každý kousek má jak část řemeslníka, který výrobou získává peníze na obživu pro svou rodinu, tak i část mne. Vím, že naše práce má smysl a je úžasná. Věřte, že my všichni máme dost všeho, abychom mohli pomáhat. Dost času, síly, touhy pomáhat, peněz. Není to super?

 

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.