SIMIRádce

Svatební pokladničky

darbucha | 15.6.2014 | 2342× zobrazeno | hodnocení: 3 | 0 komentářů

Zvu Vás ke čtení o tom, jak vznikají moje (i Vaše) oblíbené svatební pokladničky.

Nejsem žádná spisovatelka - naopak, často mám problém se "vyžvejknout". Přesto i u mě dozrála touha napsat blog a pochlubit se Vám - ostatním tvůrčím duším - jak to s tím mým tvořením je.

Tvořím už dlouho a je to jako droga. Mnozí z Vás to znají: hora nevyžehleného prádla, hora špinavého nádobí, milion věcí k vyřízení a já sedím a maluji :-) Mým největším žroutem času poslední doby je malování na dřevo.

Začalo to nevinně - na kurzu, kde jsem si vyrobila pár dřevěných magnetek. Byly prostě nádherné - tedy aspoň tehdy mi to tak přišlo, dnes už se na ně dívám mnohem kritičtěji. Netrvalo dlouho a zkusila jsem je nabídnout Vám, zákazníkům. Brzy jsem pochopila, že s magnetkami díru do světa neudělám. A tak jsem zainvestovala, nakoupila materiál (pokladničky, krabičky na čaj, dřevěné dekorace, tužkovníky, krabičky na kapesníky, rámečky... ) a hele, on si občas někdo něco koupil. Pak přišel předvánoční čas a já jsem pochopila, že jsem výrobu dost podcenila, lidé se ptali a přáli si to a tam to a já neměla dost materiálu. To jsem opět zjistila, že ani takhle díru do světa neudělám.

Trvalo mi asi dva roky, než jsem přišla na to, co se nejvíc prodává, co se lidem líbí a co je naopak propadák, kde se se svým zbožím uchytím. Řekla jsem si "teď nebo nikdy" a zařídila jsem si živnost. Na Vánoce jsem se připravila a rozšířila nabídku tady na Simiře. Dokonce jsem poprvé vyrazila z kůží na trh - konkrétně na adventní trhy v Řeži. A ono se prodávalo.

imageimageimageimageimage 

Přijela jsem zmrzlá a nadšená. Brzy mi ale začalo vadit, že přes rok nemám takřka do čeho píchnout a před Vánocemi nevím co dřív. Ten rozdíl ve frekvenci objednávek byl neuvěřitelný. Tak jsem se zamyslela a rozhodla se zaměřit se na letní svatební sezónu.

Ano, ano, konečně se dostávám k jádru pudla, tedy k tématu tohoto blogu ... na světě byly moje svatební pokladničky. Opravdu mě nadchly a s radostí zjišťuji, že nejen mě. I u zákazníků jsou oblíbené. Momentálně patří k mým nejoblíbenějším co do výroby a jsou i nejprodávanější. Vždyť svatby jsou v plném proudu. Mám v nabídce dvě velikosti kasiček, záleží na tom, jak štědrý svatební dar potřebuje zákazník umístit. Tu jsou menší:

imageimageimageimageimageimage

A tu jsou větší:

imageimageimageimageimageimage

A jak mi pod rukama vznikají? Tak především musím uvést na pravou míru, že nemám doma truhlářskou dílnu a lupénkovou pilu. Syrové dřevěné pokladničky nakoupím a každou stranu každé z nich pečlivě osmirgluju jemným brusným papírem. Zarovnám tím hrubou truhlářskou práci a pokladničky jsou pak úžasně příjemné na dotek. Navíc si nevěsta při přebírání svatebního daru nezadře třísku. :-) Ani výřezy srdíček, kytiček, nevěsty a ženichy nevyřezávám sama. Řežou se laserem, je to rychlejší a přesnější než pilkou. Nad předlohami nevěsty a ženicha jsem probděla nejednu noc, než jsem byla s výsledkem spokojená.

Opracovanou pokladničku natírám podkladovou akrylovou barvou, nejčastěji bílou, která vyžaduje vrstvy dvě. Bílá je jednak tradiční svatební barva a jednak je krásně kontrastní s druhou použitou barvou. Nechám důkladně zaschnout (nejlépe přes noc), aby se následně psaný text nerozpíjel. Text píšu pomocí lihového fixu (po zaschnutí se nerozmaže) a pomocí pravítka. Nejdřív si text ale několikrát napíšu vedle na papír, změřím si jeho délku, abych byla schopná ho na pokladničku vycentrovat. Psaní na vypouklé víko není nejjednodušší, ale chce to jen trochu cviku.

Opět nechám důkladně zaschnout a pak provádím žíhání pokladničky jinou barvou. Chápejte, že Vám nemůžu prozradit vše, ze svého "nouhau", takže jak se žíhá, si nechám pro sebe. Doplňkové výřezy (také ručně malované akrylovkou) přilepím klasickým Herkulesem. A pokladnička je na světě.

Ještě bych jeden odstavec věnovala tomu, jak mi do výroby může "kecat" zákazník. Tak předně si volí barvu kasičky. Oblíbená (nebo nejlépe nafocená?) varianta je bílo-fialová. Dále konkrétní text, jména novomanželů a datum svatby. Výraz "SPOLEČNÉ JMNĚNÍ MANŽELŮ" je v populaci tak zažitý, že zatím nikomu nevadilo, že podle nového Občanského zákoníku se jedná již jen o termín "SPOLEČNÉ JMĚNÍ". Žádný právník mi to zatím nezkritizoval. Dále je oblíbený text "NA SPOLEČNOU BUDOUCNOST", ale už jsem na kasičku psala i básně. Z nabízeného zdobení: srdíčka, čtyřlístky nebo kytičky vedou jednoznačně srdíčka. Posledním skvělým nápadem jedné mé zákaznice je věnování napsané na dně kasičky. Tímto jí děkuji.

Děkuji i Vám, že jste dočetli až do konce, možná ze mě ta spisovatelka nakonec ještě bude. :-)

Hodně inspirace a lehkou ruku při tvoření přeje ....... Darbucha.

Napsat příspěvek

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.

Zadejte Vaši registrační emailovou adresu.

Storno

Nemusíte si pamatovat všechno!

www.simira.cz nemusíte nosit v hlavě, občas se sami připomeneme e-mailem. Nepropásněte nové soutěže o zajímavé ceny, nejžhavější produktové novinky ani informace o off-line trzích.


Prosím zadejte platnou e-mailovou adresu.

Děkujeme za přihlášení k odběru novinek!

Získejte řadu dalších výhod!


  • Ušetřete čas při nákupu
  • Získejte přehled o stavu vašich objednávek
  • Nenechte si ujít možnost získat slevové kupóny našich prodejců
  • Ovlivněte dění na Simiře svými postřehy a názory
  • Komunikujte přímo s výrobcem a dohodněte detaily své objednávky
  • Nechte si vyrobit své zboží na míru

Chci se registrovatTrvá to jen chviličku :-)