SIMIRádce

Velikonoce se blíží

lidovadilna 322 | 4.2.2021 | 98× zobrazeno | hodnocení: 0 | 0 komentářů

Lidová umělkyně Hana Váňová žije a tvoří v malebném koutě České republiky na Broumovsku. Řadu let vytváří křehkou krásu, která je od nepaměti součástí svátků jara.

Její kraslice získaly certifikát Regionální produkt Broumovsko a dnes zdobí interiéry nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Její kraslice propagují a udržují lidové tradice. Zvolenými motivy pomáhá Hana Váňová k udržování regionálních symbolů. Jednou z výjimečných vlastností její tvorby je téměř 100% regionální surovina a vysoká umělecká kvalita.

 

Malované kraslice Hany Váňové jsou malým uměleckým dílem. Lidové tradici spojené se svátky jara se intenzivně věnuje řadu let. Během desetiletí si v tvorbě kraslic plně rozvinula osobitý rukopis, který vychází z tradiční lidové tvorby našich předků v regionu. V současné době je jejím nejsilnějším inspiračním zdrojem regionální lidový malovaný nábytek z druhé poloviny 19 století.

Vejce Hana Váňová získává z místních domácích chovů (slepičí, husí, kachní). Sama si z nich vyfukuje vejdunky, které následně zdobí osobitou, zároveň tradiční technikou. Vejdunky ručně maluje přírodním kulatým štětcem. Používá syntetickou emailovou barvu ředitelnou vodou. Malbu provádí buď přímo na přírodní barvu vejdunku, nebo si ho natírá podkladovou barvou. Využívá širokou škálu barev v lesku i v matu. Malba trvá dle motivu 1-2 hodiny. Hotový zaschlý vejdunek často zdobí mašlí. Z kraslic vytváří i zápichy, velikonoční věnce a další dekorace, jako je pro region tradiční líto. Zvolenou techniku a motivy inovuje tak, aby její výrobky obstály v současných interiérech. Jejím hlavním motivem je růže, kterou chápe nejen jako květinu, ale také symbol, který je silně spjat s regionem, městem, ve kterém bydlí a pracuje. Výjimečné precizní zpracování výrobku klasickou malířskou technikou je velmi originální. Autorka dokáže typizovat a stylizovat tradiční rostlinné motivy.

Po získání certifikátu Regionální produkt Broumovsko začala pořádat workshopy, při kterých předává své zkušenosti s výrobou a vzdělává o tradiční podobě Velikonoc našich předků. Hana Váňová s podporou své rodiny navštěvuje velikonoční a řemeslné trhy, kde nabízí svou práci. Součástí účasti je vždy také ukázka, kde návštěvníkům nechává nahlédnout do postupu výroby a potřebných pomůcek. Účastní se také velikonočních výstav v České republice a v Polsku. Její výrobky nabízí místní informační centrum.

 V letošním roce, pokud to situace dovolí, připravuje samostatnou výstavu a workshopy pro Muzeum Náchodska. V roce 2020 s ní natočila rozhovor Česká televize (reportáž pro pořad Toulavá kamera).

Napsat příspěvek

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.

Zadejte Vaši registrační emailovou adresu.

Storno

Nemusíte si pamatovat všechno!

www.simira.cz nemusíte nosit v hlavě, občas se sami připomeneme e-mailem. Nepropásněte nové soutěže o zajímavé ceny, nejžhavější produktové novinky ani informace o off-line trzích.


Prosím zadejte platnou e-mailovou adresu.

Děkujeme za přihlášení k odběru novinek!

Získejte řadu dalších výhod!


  • Ušetřete čas při nákupu
  • Získejte přehled o stavu vašich objednávek
  • Nenechte si ujít možnost získat slevové kupóny našich prodejců
  • Ovlivněte dění na Simiře svými postřehy a názory
  • Komunikujte přímo s výrobcem a dohodněte detaily své objednávky
  • Nechte si vyrobit své zboží na míru

Chci se registrovatTrvá to jen chviličku :-)