Kraslice a velikonoční vajíčka na sto způsobů

Malovaná vajíčka či kraslice jsou jedním z nejznámějších symbolů Velikonoc. A protože na Simiře najdete nepřeberné množství kraslic, připravili jsme pro vás malou ochutnávku.

  • 12. 3. 2017 napsal admin radka
  • mažér
  • 5651x
  • 2  (+2 / -0)

Proč vlastně kraslice a vajíčka na Velikonoce zdobíme?  Velikonoce jsou křesťanským svátkem, ale malování a zdobení velikonočních vajíček nijak nesouvisí s křesťanskými tradicemi, protože vejce se barvila už dávno před vznikem církevních velikonočních svátků. 

Velikonoční kraslice od daniela - pštrosí a kachní zdobená přízí.

Nejstarší nalezená kraslice je prý stará 2300 let. Jako první pravděpodobně obdarovávali vajíčky již staří Egypťané a Peršané. Vejce obsahuje nový život a proto je odpradávna symbolem plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení. V západním křesťanství je vejce symbolem uzavřeného hrobu, ze kterého vstal Kristus a ve východním křesťanství se  vysvětluje červená barva vajíčka jako Kristova krev.

Velikonoční kraslice od mithril.art - pštrosí vyškrabávaná a husí madeirová. 

Zvyk konzumovat o Velikonocích vajíčka je spíše praktický a souvisí s ukončením postního období. Vejce, stejně jako maso a mléčné výrobky, se nesměla v průběhu čtyřiceti denního půstu jíst. Slepice z jara ale již začínají zase plně snášet a lidé řešili, co s množstvím vajec. Protože vařená vejce mají delší trvanlivost, bylo jejich použití na snadě. A jelikož bylo třeba vařená vejce rozlišit od čerstvých, začala se barvit.

Vajíčka zdobená barevnými drátky od slavka9

Podle některých pověr červená barva ochraňovala před démony a zároveň symbolizovala lásku a život. A právě červeně obarvená vejce se původně označovala za kraslice.

 Madeirové kraslice od bludicka jsou ze slepičích vajec po 39 Kč. 

Kraslice se dají zdobit mnoha různými technikami. Například relativně jednoduchou technikou reliéfní kresby voskem nebo batikováním. Mezi složitější techniky patří leptání, vyškrabávání (gravírování) nebo polepování slámou. Poměrně komplikované je i drátování. Mezi nejsložitější a novější techniky patří prořezávání a provrtávání, kdy vznikají tzv. madeirová vejce. 

Spojení frivolitkové krajky s "madeirou" na slepičím vajíčku od ivana.f. 

Madeirové kraslice zdobené voskem a technikou decupague od slavka9

Kraslice malované akrylovými barvami od slavka9

Kraslice ve vintage stylu dekorované decoupage technikou od majika

Kraslice ručně malované technikou voskový reliéf od veronika.designs

Doufáme, že jsme vás krásně naladili a že se s námi budete na svátky jara těšit. Pokud jste naladěni tak dokonale, že máte chuť začít se věnovat přípravám, ale chybí vám materiál, můžete u nás objednat i vyfouknutá kachní vejce k vlastní tvorbě. 

Výfuky jsou cca 6,6 cm vysoké a 4,6 cm široké. Vymývané, odmaštěné, bez značky na skořápce (nikdy tam nebyla) a mají v horní části dírku o průměru 1 mm a ve spodní části 3 mm.

K jaru a Velikonocím patří i jiné dekorace, na ty se můžete těšit v příštím článku. 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.