Návod na spokojený život.

Pod názvem Atelier- keraMKa se nám představí výtvarnice a keramička- Markéta Kubíková. Zabývá se především výrobou zahradní keramiky z hrubé šamotové hlíny. Díky soutěži Kreativci dětem máme tu čest se s ní seznámit z blízka.

  • 20. 3. 2016 napsal admin Zdenka
  • medailonky
  • 4143x
  • 2  (+2 / -0)

Vždy mne zajímalo, jak lidé, tvůrci, ke svému řemeslu přišli. Je nutné řemeslo či umění studovat ? Je důležité začít včas ? Vypozorovala jsem,  že nikdy není pozdě, ale jsou obory, kterým je potřeba se věnovat hlouběji. Technologie jsou složité, vybavení nákladné. Ideální je láska na první pohled, jako se to podařilo paní Markétě. Dozvíme se, jak to bylo v jejím případě.

Co vás přivedlo do světa keramiky? Byla  vaším koníčekem, nebo jste keramiku studovala?

 

S nástupem do první třídy jsem začala navštěvovat základní uměleckou školu a později i keramický kroužek. Postupem času bylo pro mě studium výtvarného zpracování keramiky na umělecko-průmyslové škole jasnou volbou.

 

Jakou techniku zpracování hlíny používáte? Každý výtvarník si oblíbí určitý styl a v jeho duchu rád tvoří.

 

Mám ráda přírodní struktury a povrchy, tedy i má keramika se nese v tomto duchu. K barvení používám hlavně oxidy, barvítka a engoby, glazury používám jen střídmě.

 

 

Tvořím hlavně keramiku určenou do zahrady.  Mé výrobky vznikají modelováním z ruky a vymačkáváním,  takže každý kus,  je vlastně originál. Používám šamotové hlíny pro jejich hrubou strukturu povrchu, kterou nechávám vyniknout. Keramika se pak lépe dosazuje do zahrad, ve kterých svým hrubým povrchem splývá a ladí s kamennými prvky a nenarušuje tak celkový dojem. Po čase se může na povrchu objevit patina v podobě různých řas či mechů a keramika tak dostává vzhled stáří

 

Jak probíhá proces tvoření od první myšlenky ke konečnému dílu?  Velkou část vaší práce tvoří andělé, jsou překrásní.

 

 Inspiraci nacházím všude kolem sebe, někdy mě něco napadne, ale k realizaci se dostanu třeba až za půl roku. Nerada dělám ve stereotypu. Spokojená jsem, když můžu vyrábět zrovna to, na co mám chuťa netlačí mě termín. Což se mi většinou daří, i když někdy se toho sejde tolik, že opravdu nevím kam dřív skočit. Někdy mě zákazník překvapí přáním „ Chci to, nevím přesně co, ale ať se mi to hodí domů nebo do zahrady“

 

 

 

Mám to štěstí, že už před lety, když jsme s manželem plánovali náš dům, jsme počítali s dílnou. Pracuji tedy doma, což má samozřejmě své výhody, ale i nevýhody, kdy mě to nutí občas od práce odbíhat k rodině.

 

 Ještě závěrem, co vás přimělo k zapojení do soutěže? Čím vás zaujala?

 

V hektickém (tedy aspoň pro mě) předvánočním čase to pro mě byl impuls ke zklidnění a výzva zpracovat toto téma. Jsem moc ráda, že jsem touto cestou mohla zároveň i přispět k dobré věci.

 

 

 

Děkuji paní Markétě za možnost nahlédnout do její dílny.

 

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.