Zábava na deštivé nedělní odpoledne

aneb ruční tkaní koberečku nejen pro děti.

  • 3. 3. 2013 napsal admin Radka
  • návody
  • 17211x
  • 11  (+12 / -1)

V prvé řadě potřebujete stav. My jsme to vyzkoušeli na malém kolíkovém stavu. Podobný můžete koupit i na Simiře u Expaniumy. Délka stavu a počet kolíků určuje maximální šířku výsledného díla. Délka je prakticky neomezená.

V druhé řadě je třeba si rozmyslet,  z čeho budeme tkát. My využili na zkoušku staré prostěradlo, ale pochopitelně s kvalitnějším materiálem lze vytvořit i hodnotnější kousky. Využít lze prakticky jakékoliv zbytky látek z domácnosti. Nastříháme nebo natrháme je na pruhy cca 4 cm široké. Pruhy k sobě sešijeme, nebo ještě lépe, necháme je sešít babičku. Smějící se

Pak si připravíme osnovní nitě. Délka nití určuje délku koberečku. Nitě navlékneme do dírek v kolících a vedeme směrem za kolíkový stav, na konci je můžeme spojit gumičkou nebo uzlem.

Pak povoláme levné pracovní síly. Necháme je provlékat natrhané pruhy před kolíkem a za kolíkem po celé délce stavu. Báječně si procvičí jemnou motoriku a v neposlední řadě je od nich chvíli pokoj. S vyplazeným jazykem

Když kolíky zaplníme po okraj, vytáhneme kolíky, čímž provlékneme osnovní nit skrze již upletenou část koberce a následně kolíky zase vrátíme do stavu a můžeme pokračovat v tkaní až do požadované délky, nebo dokud nám nedojde látka, jako v našem případě.

Utkaný kobereček pěkně stáhneme po osnovních nitích, odstřihneme od stavu a zauzlujeme osnovní nitě na obou dvou stranách.

Voilà, hotovo!

Příjemnou zábavu!

Nemáte chuť zkoušet tkaní sami? Vyberte si na Simiře tkané koberce od zkušených tkalců (netkáno na kolíkovém stavu). Např.:

Bavlněný ručně tkaný ubrus:

Anebo zakázkové koberečky podle Vašich představ:

Pošlete nám svůj návod s fotodokumentací, rádi ho zveřejníme.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.