Čapí hnízdo - návod na výrobu designového svítidla

K nápadu pokusit se o výrobu stínidla k lustru jsem se dostala úplně náhodou. Známá potřebovala, jako součást větší zakázky, originální svítidla. Protože zákazník pořád nebyl spokojený se svítidly z obchodu, obrátila se na mě. Opravdu složitě jsme konzultovali se zákazníkem každý detail. Velikost, barvu i uchycení.

  • 4. 4. 2017 napsal admin Zdenka
  • návody
  • 3536x
  • 0  (+0 / -0)

Dnes vám jíž můžu narovinu říci, příště do takové zakázky již nejdu. Pokud jste našimi tvůrci, jistě víte, o čem budu mluvit. Ten, kdo nikdy nic nevyráběl vůbec neví, jak je zakázková výroba náročná. Na shánění komponentů a materiálu. Vytvoření návrhu nebo vize je věc nezaplatitelná. Do takových akcí musí jít tvůrce s osobním nadšením a zvědavostí, jak se dílo podaří. Nerozumím lidem, kteří chtějí naprostý originál a specialitu, ale nepočítají s tím, že budou muset zaplatit o něco více, než za výrobek z Číny. Vím, že mi rozumíte alespoň vy.

Konec rozebírání ocenění ruční práce. Návod je zde a svítidlo je krásné.

Objednala jsem obyčejné stínítko. Vyrábí se plastová nebo papírová nebo látková.

Dále potřebujeme pedig, také k sehnání na internetu. Tenhle má průměr 2 mm a váží 250 gramů. Tavnou pistoli znáte.

Opatrně si rozmotejte pedig. Může se lámat. Vytahejte si jednotlivá vlákna, mají asi metr. Tavnou hmotu si rozehřejte, ale není dobré ji mít úplně žhavou. Déle chladne a tuhne. Postupujte od kraje a pokuste se vždy začátek a konec vlákna přichytit tavnou pistolí. Ze začátku to není úplně jednoduché, ale dostanete brzy cvik. Přebíhejte vláknem přes celou plochu stínítka, vrstvěte materiál postupně na celé ploše svítidla.

I když už máte větší vrstvu, fixujte konce hmotou. Později, když už máte pokryté celé stínidlo, můžete některá vlákna do omotávky jen vsunout a nelepit. Dosáhnete rozvolněnějšího vzhledu. Ovšem konce dobře zasuňte pod přilepená vlákna.

Na tohle malé svítidlo, cca 25 cm stačilo jedno balení pedigu. Samotné omotávání mi trvalo hodinu a to jsem již při dvanáctém lustru opravdu věděla, jak na to. Je mi líto, ale nemůžu ze zákazníka vymámit fotku svítidla na místě. Tak si to představte a zkuste to také. Já mám v plánu lustr do obýváku a ten vám určitě vyfotím.

Pracujte s radostí a nedejte se otrávit.

Krásné jaro a bohatou tvorbu.

Zdenka

 P. S. podařilo se mi sehnat výslednou fotku. Svítí. Hurá.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.