Tradice barvení vajíček je stará tisíc let

Velikonoce – oslava jara a křesťanský příběh o smrti a tajemném zmrtvýchvstání Ježíše Nazaretského.

  • 27. 3. 2013 napsal admin Simona
  • mažér
  • 1537x
  • 3  (+3 / -0)

V oslavě Velikonoc se v současné době prolnuly dvě tradice – oslava jara jako obnoveného života přírody a křesťanský příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Nazaretského.

Oslavy jara znamenají vítání slunečního jasu a tepla, rození mláďat, oživení zeleně.

Velikonoční oslavy vrcholí Velikonočním pondělím, kterému se také říká Červené pondělí. Díky červeně barveným vajíčkům, která jsou tradičním dárkem na den pomlázky.

Nejstarší dochovaná zmínka o barvených vačíčkách načerveno pochází z 11. století, z archeologického nálezu červené skořápky v hrobě ženy. Na Červené pondělí už jde nábožná vážnost stranou a propuká jarní barevné veselí – pomlázka, která s církevními svátky nemá nic společného, vychází z tradic doby předkřesťanské.

Košíček v oranžovo-žluté

Dochované záznamy dokládají pomlázku již z konce 14. století. Tehdy bylo zvykem vzájemné mrskání, muži mrskali ženy a naopak. Až časem se z toho vyvinul zvyk mužské obchůzky po domech s říkáním veršovaných koled.

Hlavní symboly Velikonoc:

Pomlázka – vyšlehání pomlázkou se připisovaly omlazující účinky. Neboť´ energie z mladého, narašeného prutu se přenáší na člověka a dodává mu životní sílu a zdraví – „omladí“ ho. Pomlázka je zvyk pohanský.

Vejce – hlavní symbol Velikonoc, znamení života a plodnosti. Magická síla připisovaná vejci se využívala v léčebných a sexuálních praktikách, měla napomáhat plodnosti lidí, zvířat i rostlin. Koulela se po těle, v brázdě při první jarní orbě, kolem stáda zvířat, zakopávala se do země.

Mazanec - bochníček dozlatova vypečeného, uvnitř žlutého pečiva napodobuje slunce.

Beránek – na rozdíl od mazance je beránek symbol křesťanský, představuje obětní symbol.

Velikonoční vajíčko se zajíčkem

Jidášky, medové pečivo, které se splétá, má naznačit provaz, na němž se podle legendy nakonec Jidáš oběsil (dle legendy Jidáš zradil Krista na Škaredou středu).

Symbolika barev:

Červená je symbolem krve, života, ohně a lásky. Žlutá připomíná květy jara, med, zralé obilí, zlato, a proto symbolizuje blahobyt. V zelené barvě se odráží síla přírody, bílá je spojována se smrtí, zatímco černá zastupuje démonické síly. Modrá barvy byla v dobách minulých používána zřídka, v lidové kultuře bývala spojována s neštěstím.

 Velikonoční vejce s mašlí - VeP-2

 

 

Zdoj: MOTLOVÁ, Milada. Český rok od jara do zimy. Vyd. 1. Ilustrace Tomáš Řízek. Praha: Fortuna Libri, c2010, 323 s. ISBN 978-807-3215-224.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.