Ryze český kámen vltavín aneb pár slov o "slzách komety"

Šperky s tímto krásným kamenem se na www.simira.cz průběžně objevují a zase mizí. Někdy tak rychle, že je možná ani nepostřehnete. Proto mě dnes napadlo právě na šperky s vltavínem trochu více upozornit.

  • 17. 1. 2017 napsal admin radka
  • mažér
  • 2999x
  • 1  (+1 / -0)

Vltavín se řadí mezi tzv. tektity. Tektit z řeckého slova "tektos" - tavený. Vltavíny pak byly pojmenovány podle místa svého výskytu v povodí středního toku Vltavy. Devadesát devět procent všech nalezených vltavínů pochází z oblasti mezi Pískem a Novými Hrady. 

Vltavíny na rozdíl od jiných sopečných skel neobsahují téměř žádnou vodu, v jejich struktuře jsou však patrné větší či menší vzduchové bublinky, které mají překvapivě nízký tlak, což vede k domněnce, že vznikly ve vyšších vrstvách atmosféry. 

Prsten s vltavínem z dílny od znojmacka stojí 320 Kč, velikost je univerzální, obroučka je roztahovací, vyroben technikou měkkého pájení. 

Vltavín a jeho původ je do jisté míry stále obestřen rouškou tajemství. Tektity bývají označovány za "slzy prolévané kometami". Zploštění některých kamenů se považuje za důkaz toho, že tektity musely proletět atmosférou. 

Tektity byly studovány v rámci kosmického programu Apollo v 60. letech 20. století a závěry se shodují v tom, že byly vytvořeny v souvislosti s dopadem velkých meteoritů na zemský povrch.  

Tektity nalezené na Moravě se označují jako moravity. Oproti vltavínům se liší velikostí (vltavíny bývají menší, více úlomkovité a ve tvaru zploštělých kapek).

                                Tento kouzelný šperk vyrobila veverka. Náhrdelník kombinuje křišťál a vltavín a může být váš za 510 Kč. 

Vltavíny mají pestrou škálu barev a hojně se využívají k výrobě šperků v broušené i přírodní formě. A přesně to dělají i naši prodejci, jejichž tvorbu si na této stránce můžete prohlédnout.

Zajímavosti:

V jižních Čechách podle jedné lidové tradice dával vltavín ženich své nevěstě, což mělo symbolizovat důkaz velmi hlubokých citů.

Náramek z vltavínů prý nosí i dalajláma a v kapse pro štěstí ho nosil třeba Winston Churchill.

Všechny tři náhrdelníky s vltavínem vyrobila medinela. Přívěsky jsou vytvořeny náročnou technikou wire wrapping z jemného nerezového drátku - ceny od 550 Kč podle velikosti kamene. 

V historii se českým vltavínům, které nacházel prostý lid na polích říkalo různě: zkamenělé žáby, vodníkovy slzy i ďáblova lejna.

Podle pravidel magie má silnou ochranitelskou moc. Prý může proudit nebo posílit telepatické a jasnovidecké schopnosti. 

          Nádherný andílek, jehož tělo tvoří právě vltavín, vytvořila hoga. Váš může být za 498 Kč. 

(Zdroj titulního snímku: Wikipedia, autor jindradraxler)

(Zdroje textu: Wikipedia, https://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/pages/tektity.html)

                                      Poslední šperk s vltavínem, který máme aktuálně k dispozici vyrobila melvys a je ho pořádný kus - váží 4,5 g (samotný kámen). Cena náhrdelníku je 1085 Kč. 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.