Loutkař - nejen loutky, ale i dřevěný šperk

Rozhovor nejen o tom, že s originální autorskou tvorbou se dá začít i dílem prosté náhody.

  • 22. 4. 2013 napsal admin Radka
  • medailonky
  • 3122x
  • 3  (+3 / -0)

Loutkař toho ve svém profilu prozrazuje docela dost. První co Vás trkne je to, že Loutkař není chlap, ale žena. S tvorbou loutek začala kvůli svým dětem, respektive vnukům a vnučkám, kterých už má úctyhodných šest.

Proč jste zvolila nick Loutkař a ne třeba Loutkařka?

Nick Loutkař používám už několik let a zvolila jsem ho jednoduše proto, že Loutkařka mi zněla tak nějak divně. Usmívající se

Začala jste loutkami a postupně se dostala také k dřevěnému šperku. Čekala bych opačný vývoj. Loutky se mi zdají složitější. Je to tak?

První loutku jsem vyrobila ze srandy. Byla jsem na návštěvě u dcery, která pro své děti vyráběla loutku, tuším, že to byl „šílený chemik“ a chyběl jim do nějaké hry. Dcera dnes říká: „Máma se na to nemohla dívat, tak raději výrobu vzala do svých rukou“. A tak jsem se vlastně úplně náhodou dostala k práci se dřevem. Ta práce mně chytla a stala se mým velkým koníčkem, je pro mě odpočinkem a relaxací. Ke šperku jsem se dostala díky kurzu, který mi děti koupily k narozeninám asi o rok později.

Zapojujete do tvorby celou rodinu nebo je vše jenom Vaše práce?

Naše děti už dávno vylítly z hnízda a jezdí na návštěvy. Žiji s manželem a maminkou, o kterou pečujeme. Manžel ze začátku „brumlal“, že bych mohla dělat taky něco pořádného, ale když se nakupí zakázky, pomáhá mi s hrubým opracování dřeva pilou, připravuje mi také dřevo na sušení. A také udělal několik návrhů šperků, které mám vytvořit  a měli jste vidět tu radost, když se zrovna ten jeho šperk prodal. Usmívající se

Máte dílnu nebo je Vaší dílnou celý dům?

Mám takový koutek ve sklepě, kde mám pilu. Nerada tam pracuji v zimě, je tam zima. Přes léto pracuji hodně venku. A po večerech dlabu a brousím na klíně v obýváku Usmívající se

Jak dobíjíte baterky a co je Vaší inspirací?

Inspiraci hledám všude kolem sebe, v přírodě, při procházkách se psem. A jak již jsem říkala, s návrhy mi občas pomáhá taky muž a někdy (hlavně ze začátku) i děti.

Vyrobila jste někdy něco, čeho jste se nechtěla vzdát?

Vyrobila jsem spoustu věcí, o kterých děti říkají, že jsou krásné a já je do prodeje nedám, protože jsou to „zmetci“. Stane se, že při finálním vrtání se dřevo štípne, napraskne. Po zabroušení vada, případně zalepení vidět není, ale takové kousky neprodávám. Takže častá otázka mých dcer je „Mami, nemáš nějaké zmetky?“  Výrobek, kterého bych se vysloveně nechtěla vzdát, asi nemám. Zájem o mé výrobky mi naopak dělá velkou radost.

Co Vám spolehlivě zkazí náladu?

Na to je velmi jednoduchá odpověď: lidská blbost.

Kdybyste měla doporučit jediný výrobek na Simiře, který by to byl a proč?

To si děláte srandu, ne? Z toho množství nejde vybrat. Mrkněte se koho mám v oblíbených Smějící se. Líbí se mi keramika Caldero, šperky od Veverky a Germie a móda od Abatyky. Jenže teď jsem zas spoustu těch oblíbených vynechala. 

Děkujeme za rozhovor a přejeme příjemné jarní dny.

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.