TISIPHONE – působivé originální šperky

Dnes Vám představíme Tisiphone, vlastním jménem Kláru Mikešovou.

  • 5. 10. 2012 napsal admini
  • medailonky
  • 4462x
  • 4  (+4 / -0)

Tisiphone je studentkou umělecké školy, obor architektura, ale s radostí se věnuje i výtvarnému umění, designu a užitému umění. Myslíme si, že o mladé talentované umělkyni ještě uslyšíme.

Jak Vás napadlo vyrábět originální šperky ze starých hodinových strojků? Vyrábíte i jiné věci než jsou šperky, které prezentujete na Simiře?

Můj otec měl hodinářství jako koníčka. Má rád mechanické stroje a těší ho je vracet do původního stavu k jejich slávě a funkčnosti. Když už mu obor nic nového nenabídl, přestalo ho to bavit a našel si jiné strojky pro svůj zájem. A tak jeho poklady, náhradní díly a součástky zůstaly v šuplíku, než jsem je já opět vytáhla na světlo a dala jim nový úplně odlišný život. Staré mechanické strojky mají svou duši, spojují technickou a řemeslnou preciznost s krásou umění a estetiky. Byly to právě tyto vlastnosti, které mě oslovily. První přívěšek jsem dělala pro sebe a jen tak na zkoušku jsem ho vložila na internet. Bylo to v pět hodin ráno v sobotu, kdy jsem nemohla dospat, a k mému překvapení byl o dvě hodiny později prodán.

Ano, vyrábím i jiné věci. Vlastně s hodinovými šperky jsem začala tak před rokem a půl, zatímco jiným technikám se věnuji už přes deset let. Ráda pracuji s kovem, sklem a kameny. Jsou to takové klasické a časem prověřené materiály, které budou krásné i po letech. Z technik se věnuji ketlování, drhání z bavlnek, tkaní, korálkování a tzv. chainmaille neboli kroužkování - velmi starý způsob spojování drobných kovových kroužků do větších ploch pocházející ještě ze středověku, kde se používal pro výrobu ochranných kroužkových košilí pro rytíře. Co kdysi sloužilo čistě praktickým účelům je dnes zdrojem krásy a radosti. Také kreslím, fotografuji a skládám koláže.

Co Vás inspiruje?

Všechno kolem mě je inspirací, i když největší učitelkou je asi příroda. Je to sbírka různorodých tvarů a pestrých barev, na kterou lidé čas od času zapomenou. Zkuste se někdy na chviličku zastavit a podívat se opravdu pozorně na obyčejný strom. Každá větev je trochu jiná, kroutí se a rozvětvuje, každý list je odlišný, přestože z dálky vypadají uniformě. Žádná plocha v přírodě není hladká, čistá a bez vzoru. Stačí se zadívat na vrásnění kůry stromu, na klikatící se žilky na listě nebo na strukturu na zemi ležícího kamene, tam všude můžete najít inspiraci pro svou tvorbu. Jediné, co dělám je, že pozoruji pečlivě a s nadšením svět kolem sebe, tvořím si v hlavě takovou encyklopedii pěkných věcí a s citem vytvářím kombinace, které fungují.

 Vyrobila jste někdy něco, s čím jste se nechtěla rozloučit? Co to bylo?

Umělkyní jsem celý život, ale prodávám jen několik let. Začínala jsem vyrábět náušnice a náramky nejprve pro sebe a pro své známé jako dárky, až později jsem zjistila, že mi spoustu věcí zůstává jaksi „v šuplíku“ a že nové výtvory za chvíli nebude kam dávat :) Proto jsem se rozhodla začít prodávat a rozhodování čeho se vzdát byl vcelku boj. Ale to pominulo ve chvíli, kdy se ukázalo, že se lidem moje věci skutečně líbí. Zájem a chvála mě opravdu potěšili a vymazali mé pochyby. Jako umělec jdete s kůží na trh, prodáváte vlastně kousek sebe a jste nervózní, jak budete přijati. Určitě mám pár kousků, kterých se nevzdám. Z hodinové kolekce, je to jeden menší strojek, který je pozlacený, na slunci vypadá nádherně.

Co děláte, když zrovna nepracujete?

Teď si nejsem jistá, co myslíte tou „prací“ :) Pro mě je tvorba a umění radostí a zabírá mi většinu času v různých aspektech: studium, práce a volný čas. Dosud jsem byla studentkou architektury a od září letošního roku nastupuji na magisterské studium obor Design prostředí na Technické univerzitě Liberec. Kromě toho pracuji pro interiérové studio Cantori jako designérka a zbytek času věnuji koníčkům, kde jsou šperky na jednom z prvních míst. Ale tak abych se přiznala, jsem velký filmový fanoušek (převážně sci-fi, fantasy, detektivky), ráda tyto žánry vyhledávám i v knižní podobě a to i komiksová zpracování (obdivuji práci Alana Moora), chodím na procházky a trochu sportuji, aby se mé tělo ze sedavého životního stylu nakonec nerozpadlo.  

Moc ráda tvořím, vymýšlím nové věci, zabývám se barvami a tvary, jejich harmonií a kontrasty. Je to náplň na celý život a já se těším, kam mě tato umělecká cesta zavede.

 

 

 

Přidej se
k Simiře na

  • Google plus
  • Facebook

Jejda! Nejdřív se musíte přihlásit.